Sponsor Area
∠FOB + ∠BOE = 180° ...(1)
| Linear Pair Axiom
∠FOA + ∠AOE = 180° ...(2)
| Linear Pair Axiom
From (1) and (2),
∠FOB + ∠BOE = ∠FOA + ∠AOE ...(3)
But ∠BOE = ∠AOE
| ∵ Ray OE bisects ∠AOB
∴ From (3),
⇒ ∠FOB = ∠FOA.
Rays OA, OB. OC, OD and OE have the common initial point O. Show that ∠AOB + ∠BOC + ∠COD + ∠DOE + ∠EOA = 360°.
Construction. Draw a ray OP opposite to ray OA.
Proof. ∠AOB + ∠BOC + ∠COP = 180° ...(1)
| ∵ A straight angle = 180°
∠POD + ∠DOE + ∠EOA = 180° ...(2)
| ∵ A straight angle = 180°
Adding (1) and (2), we get
∠AOB + ∠BOC + (∠COP + ∠POD) + ∠DOE + ∠EOA = 180° + 180° = 360°
⇒ ∠AOB + ∠BOC + ∠COD + ∠DOE + ∠EOA = 360°.
This leads to two pairs of vertically opposite angles, namely,
(i) ∠AOC and ∠BOD
(ii) ∠AOD and ∠BOC
We are to prove that
(i) ∠AOC = ∠BOD
and (ii) ∠AOD = ∠BOC
∵ Ray OA stands on line CD Therefore,
∠AOC + ∠AOD = 180° ...(1)
| Linear Pair Axiom
∵ Ray OD stands on line AB Therefore,
∠AOD + ∠BOD = 180° ...(2)
| Linear Pair Axiom
From (1) and (2),
∠AOC + ∠AOD = ∠AOD + ∠BOD
⇒ ∠AOC = ∠BOD
Similarly, we can prove that
∠AOD = ∠BOC
Given: OP bisects ∠AOC, OQ bisects ∠BOC and OP ⊥ OQ.
To Prove: The points A, O and B are collinear.
Proof: ∵ OP bisects ∠AOC
∴ ∠AOP = ∠COP ...(1)
∵ OQ bisects ∠BOC
∠BOQ = ∠COQ ...(2)
Now, ∠AOB
= ∠AOP + ∠COP + ∠COQ + ∠BOQ
= ∠COP + ∠COP + ∠COQ + ∠COQ
| From (1) and (2)
= 2(∠COP + ∠COQ)
= 2 ∠POQ
= 2(90°) | ∵ OP ⊥ OQ
= 180°
∴ The points A, O and B are collinear.
| By converse of Linear Pair Axiom
∵ Sum of all the angle round a point is equal to 360°.
∴ y + (3x - 15) + (y + 5) + 2y + (4y + 10) + x = 360°
⇒ 4x + 8y = 360°
⇒ x + 2y = 90°
⇒ x + 2(20°) = 90°
⇒ x + 40° = 90°
⇒ x = 50°
Now, y + 3x - 15 + y + 5 = 3x + 2y - 10
= 3(50°) + 2(20°) - 10
= 150° + 40° - 10°
= 180°
∴ AOB is a straight line.
∵ BOA is a line
(∠AOC + ∠BOE) + ∠EOC = 180°
⇒ 70° + EOC = 180°
⇒ ∠EOC = 110°
⇒ Reflex ∠EOC = 360° - 110° = 250°
Solution not provided.
Ans. ∠POR = 75°, ∠ROQ = 105°, ∠POS = 105°, ∠SOQ = 75°
Solution not provided.
Ans. 90°
Solution not provided.
Ans. 45°
Solution not provided.
Ans. 130°, 50°
Solution not provided.
Ans. 16
Solution not provided.
Ans. 80°, 100°
Solution not provided.
Ans. 80°
An angle is equal to five times of its complement. Find the measure of the angle.
Solution not provided.
Ans. 75°
Solution not provided.
Ans. 140°, 40°, 140°,
Sponsor Area
Solution not provided.
Ans. Yes
Solution not provided.
Ans. 70°
∵ Lines AB and CD intersect at O
∴ ∠AOC = ∠BOD
| Vertically Opposite Angles
But ∠BOD = 40° ...(1) | Given
∴ ∠AOC = 40° ...(2)
Now, ∠AOC + ∠BOE = 70°
⇒ 40° + ∠BOE = 70° | Using (2)
⇒ ∠BOE = 70° - 40°
⇒ ∠BOE = 30°
Again,
Reflex ∠COE
= ∠COD + ∠BOD + ∠BOE
= ∠COD + 40° + 30°
| Using (1) and (2)
= 180° + 40° + 30°
| ∵ Ray OA stands on line CD
|∴ ∠AOC + ∠AOD = 180° (Linear Pair Axiom) ⇒ ∠COD = 180°
= 250°.
∵ Ray OX stands on line MN
∴ ∠XOM + ∠XON = 180°
| Linear Pair Axiom
⇒ b + c = 180°
⇒ 54° + c = 180° | Using (2)
⇒ c = 180° - 54°
⇒ c = 126°.
∵ Ray QP stands on line ST
∴ ∠PQS + ∠PQR = 180° ...(1)
| Linear Pair Axiom
∵ Ray RP stands on line ST
∴ ∠PRQ + ∠PRT = 180° ...(2)
| Linear Pair Axiom
From (1) and (2), we obtain
∠PQS + ∠PQR = ∠PRQ + ∠PRT
⇒ ∠PQS = ∠PRT.
| ∵ ∠PQR = ∠PRQ (Given)
x + y = w + z ...(1) | Given
∵ The sum of all the angles round a point is equal to 360°. x + y + w + z = 3600
x + y + x + y = 3600 | Using (1)
2(x + y) = 3600
x + y = 1800
∴ AOB is a line.
| If the sum of two adjacent angles is 180°, then the non-common arms of the angles form a line.
∵ Ray OR is perpendicular to line PQ.
∴ ∠QOR = ∠POR = 90° ...(1)
∠QOS = ∠QOR + ∠ROS ...(2)
∠POS = ∠POR - ∠ROS ...(3)
From (2) and (3),
∴ ∠QOS - ∠POS = (∠QOR - ∠POR) + 2∠ROS = 2∠ROS | Using (1)
∵ Ray YZ stands on line PX
∴ ∠XYZ+ ∠ZYP = 180°
| Linear Pair Axiom
⇒ 64° + ∠ZYP = 180°
| ∵ ∠XYZ = 64° (Given)
⇒ ∠ZYP = 180° - 64°
⇒ ∠ZYP = 116° ...(1) Ray YQ bisects
| Using (1)
= 580 ...(2)
The sum of all the angles round apoint is equal to 3600
Again,
= 640 + 580 (Given) and
[ From (2) ]
= 1220.
∵ XOY is a line
∴ b + a + 90° = 180° a + b = 900
2 + 3 = 5
∵ Ray AE stands on line GH ∴AEG + ∠AEH = 180°
| Linear Pair Axiom
⇒ 50° + x = 180°
⇒ x = 180° - 50° = 130° ...(1)
y = 130° ...(2)
| Vertically Opposite Angles
From (1) and (2), we conclude that
x = y
But these are alternate interior angles and they are equal.
So, we can say that AB || CD.
∵ AB || CD
and CD || EF
∴ AB || EF
| Lines parallel to the same line are parallel to each other
∴ x = z ...(1)
| Alternate Interior Angles
x + y = 180° ...(2)
| Consecutive interior angles on the same side of the transversal GH to parallel lines AB and CD
From (1) and (2),
z + y = 180°
y : z = 3 : 7
Sum of the ratios = 3 + 7 = 10
(i) ∠AGE = ∠GED = 126°
| Alternate Interior Angles
(ii) ∠GED = 126°
⇒ ∠GEF + ∠FED = 126°
⇒ ∠GEF + 90° = 126°
| ∵ EF ⊥ CD ∴ ∠FED = 90°
⇒ ∠GEF = 126° - 90° = 36°
(iii) ∠GEC + ∠GEF + ∠FED = 180°
| ∵ CD is a line
⇒ ∠GEC + 36° + 90° = 180°
⇒ ∠GEC + 126°= 180°
⇒ ∠GEC = 180° - 126° = 54°
Now, ∠FGE = ∠GEC = 54°
| Alternate Interior Angles
In figure, if PQ || ST, ∠PQR = 110° and ∠RST = 130°, find ∠QRS.
[Hint. Draw a line parallel to ST through point R.]
∠RST + ∠SRU = 180°
| Sum of the consecutive interior angles on the same side of the transversal is 180°
⇒ 130° + ∠SRU = 180°
⇒ ∠SRU = 180° - 130° = 50° ...(1)
∠QRU = ∠PQR = 110°
| Alternate Interior Angles
⇒ ∠QRS + ∠SRU = 110°
⇒ ∠QRS + 50° = 110° | Using (1)
⇒ ∠QRS = 110° - 50° = 60°.
x = ∠APQ = 50°
| Alternate Interior Angles
∠APQ + y = ∠PRD = 127°
| Alternate Interior Angles
50° + y = 127°
y = 127° - 50° = 77°
Proof: ∵ BL ⊥ PQ, CM ⊥ RS and PQ || RS ∴ BL || CM
∠LBC = ∠MCB ...(1)
| Alternate Interior Angles
∠ABL = ∠LBC ...(2)
| ∵ Angle of incidence = Angle of reflection
∠MCB = ∠MCD ...(3)
| ∵ Angle of incidence = Angle of reflection
From (1), (2) and (3), we get
∠ABL = ∠MCD ...(4)
Adding (1) and (4), we get
∠LBC + ∠ABL = ∠MCB + ∠MCD
⇒ ∠ABC = ∠BCD
But these are alternate interior angles and they are equal.
So, AB || CD.
In figure, if x = y and a = b, prove that r || n.
r and m are two lines and a transversal p intersects them such that
x = y
But these angles form a pair of equal corresponding angles
∴ r || m ...(1)
Again, m and n are two lines and a transversal q intersects them such that
a = b
But these angles form a pair of equal corresponding angles
∴ m || n ...(2)
From (1) and (2), we have r || n.
Then,
∠1 = 90°
∠2 = 90°
∴ ∠1 = ∠2
But these angles form a pair of equal corresponding angles
∴ m || n
In figure, EF is a transversal to two parallel lines AB and CD, GM and HL are the bisectors of the corresponding angles EGB and EHD. Prove that GM || HL.
[Hint. First prove that ∠EGM = ∠GHL]
AB || CD and a transversal EF intersects them
∴ ∠EGB = ∠GHD
| Corresponding Angles
⇒ 2 ∠EGM = 2 ∠GHL
| ∵ GM and HL are the bisectors of ∠EGB and ∠EHD respectively.
⇒ ∠EGM = ∠GHL
But these angles form a pair of equal corresponding angles for lines GM and HL and transversal EF.
∴ GM || HL.
Construction: Through O draw OE || AB || CD
Now, y = ∠FOG
= ∠FOE + ∠GOE
= ∠CFO + ∠AGO
∠FOE = ∠CFO
(Alternate Interior Angles)
∠GOE = ∠AGO (Alternate Interior Angles)
= 45° + 40°
= 85°
We see that
142° + 38° = 180°, i.e., the sum of the consecutive interior angles on the same side of
the transversal m is 180°.
So, by converse of consecutive interior angles axiom,
l || m
In figure, PQ || RS and T is any point as shown in the figure then show that
∠PQT + ∠QTS + ∠RST = 360°.
Given: PQ || RS and T is any point.
To Prove: ∠PQT + ∠QTS + ∠RST = 360°
Construction: Through T, draw TU || PQ || RS
Proof: ∵ PQ || UT | By construction and a transversal QT intersects then
∴ ∠PQT + ∠QTU = 180° ...(1)
| Sum of consecutive interior angles on the same sides of a transversal is 180°
∵ UT || RS | By construction and a transversal TS intersects them
∴ ∠UTS + ∠RST = 180° ...(2)
| Sum of consecutive interior angles on the same side of a transversal is 180°
Adding (1) and (2), we get
∠PQT + (∠QTU + ∠UTS) + ∠RST = 360°
⇒ ∠PQT + ∠QTS + ∠RST = 360°
Sponsor Area
Given: l, m, n are three lines such that l || m and n ⊥ l.
To Prove: n ⊥ m
Proof: ∵ l || m and n is a transversal
∵ ∠1 = ∠2 | Corresponding angles
But ∠1 = 90° | ∵ n ⊥ l (given)
∴ ∠2 = 90°
⇒ n ⊥ m
Given: l || m
To Prove: ∠1 + ∠2 - ∠3 = 180°
Construction: Through C, draw CF || l || m
Proof: ∵ l || CF by construction and a transversal BC intersects them
∴ ∠1 + ∠FCB = 180°
| ∵ Sum of consecutive interior angles on the same side of a transversal is 180°
⇒ ∠1 + ∠2 - ∠FCD = 180° ...(1)
But ∠FCD = ∠3 ...(2)
| Alternate interior angles
∴ From (1) and (2),
∠1 + ∠2 - ∠3 = 180°
∵ CD || EF and a transversal DE intersects them
∴ y + 40° = 180°
| Sum of consecutive interior on the same side of a transversal is 180°
⇒ y = 180° - 40° = 140°
∵ AB || CD and a transversal BD intersects them
x = y | Corresponding angles
⇒ x = 140°
∵ EA ⊥ AB and AB || EF
∵ EA ⊥ EF
| If a line is perpendicular to a line, then it is perpendicular to the parallel line also
⇒ ∠AEF = 90°
⇒ z + 40° = 90°
⇒ z = 50°
∠1 = 4x - 15 | Corresponding angles
2x = ∠1 = 4x - 15
| Corresponding angles
Given: Two parallel lines AB and CD are intersected by a transversal EF in points G and H respectively. The bisectors of two pairs of interior angles intersect in L and M.
To Prove: GLHM is a rectangle.
Proof: ∵ AB || CD and a transversal EF intersects them
| Alternate interior angles
| Halves of equals are equal
But these form a pair of equal alternate interior angles
∴ GM || HL ...(1)
Similarly, we can show that
HM || GL ...(2)
In view of (1) and (2),
GLHM is a parallelogram
| A quadrilateral is a parallelogram if its both the pairs of opposite sides are parallel
Now, since the sum the consecutive interior angles on the same side of a transversal is 180°
| Halves of equals are equal
⇒ ∠3 + ∠2 = 90° ...(3)
In ∆GHL,
∠3 + ∠2 + ∠GLH = 180°
| Angle sum property of a triangle
⇒ 90° + ∠GLH = 180°
| From (3)
∠GLH = 90°
⇒ GLHM is a rectangle
| A parallelogram with one of its angles of measure 90° is a rectangle.
Solution not provided.
Ans. 850
Solution not provided.
Ans. x = y = 125°, z = 35°.
Solution not provided.
Ans. 125°, 125°, 35°
Solution not provided.
Ans. 80°, 100°
Solution not provided.
Ans. 270°
Solution not provided.
Ans. 50°, 77°
Solution not provided.
Ans. 80°
∵ TR is a line
∴ ∠PQT + ∠PQR = 180°
⇒ 110° + ∠PQR = 180°
⇒ ∠PQR = 180° - 110° = 70° ...(1)
∵ QS is a line
∴ ∠SPR + ∠QPR = 180°
⇒ 135° + ∠QPR = 180°
⇒ ∠QPR = 180° - 135° = 45° ...(2)
In ∆PQR,
∠PQR + ∠QPR + ∠PRQ = 180°
| ∵ The sum of all the angles of a triangle is 180°
⇒ 70° + 45° + ∠PRQ = 180°
| Using (1) and (2)
⇒ 115° + ∠PRQ = 180°
⇒ ∠PRQ = 180° - 115° = 65°.
In ∆XYZ,
∠XYZ + ∠YZX + ∠ZXY = 180°
| ∵ The sum of all the angles of a triangle is 180°
⇒ 54° + ∠YZX + 62° = 180°
⇒ 116° + ∠YZX = 180°
⇒ ∠YZX = 180° - 116° = 64° ...(1)
∵ YO is the bisector of ∠XYZ
In ∆OYZ,
∠OYZ + ∠OZY + ∠YOZ = 180°
|∵ The sum of all the angles of a triangle is 180°
⇒ 27° + 32° + ∠YOZ = 180°
| Using (2) and (3)
⇒ 59° + ∠YOZ = 180°
⇒ ∠YOZ = 180° - 59° = 121°.
∠DEC = ∠BAC = 35° ...(1)
| Alternate Interior Angles
∠CDE = 53° ...(2) | Given
In ∆CDE,
∠CDE + ∠DEC + ∠DCE = 180°
| ∵ The sum of all the angles of a triangle is 180°.
⇒ 53°+ 35° + ∠DCE = 180°
| Using (1) and (2)
⇒ 88° + ∠DCE = 180°
⇒ ∠DCE = 180° - 88° = 92°.
In ∆PRT,
∠PTR + ∠PRT + ∠RPT = 180°
| ∵ The sum of all the angles of a triangle is 180°
⇒ ∠PTR + 40°+ 95° = 180°
⇒ ∠PTR + 135° = 180°
∠ ∠PTR = 45°
⇒ ∠QTS = ∠PTR = 45°
| Vertically Opposite Angles
In ∆TSQ,
∠QTS + ∠TSQ + ∠SQT = 180°
| ⇒ The sum of all the angles of a triangle is 180°
⇒ 45° + 75° + ∠SQT = 180°
⇒ 120° + ∠SQT = 180°
⇒ ∠SQT = 180° - 120° = 60°.
∠QRT = ∠RQS + ∠QSR
| ∵ The exterior angle is equal to the sum of the two interior opposite angles. ⇒ 65°
= 28° + ∠QSR
⇒ ∠QSR = 65° - 28° = 37°
∵ PQ ≠ SP
∴ ∠QPS = 90°
∵ PQ || SR
∴ ∠QPS + ∠PSR = 180°
| ∵ The sum of consecutive interior angles on the same side of the transversal is 180°
⇒ 90° + ∠PSR = 180°
⇒ ∠PSR = 180° - 90° = 90°
⇒ ∠PSQ + ∠QSR = 90°
⇒ y + 37° = 90°
⇒ y = 90° - 37° = 53°
In ∆PQS,
∠PQS + ∠QSP + ∠QPS = 180°
| ∵ The sum of all the angles of a triangle is 180°
⇒ x + y + 90° = 180°
⇒ x + 53° + 90° = 180°
⇒ x + 143° = 180°
⇒ x = 180° - 143° = 37°.
∵ ∠TRS is an exterior angle of ∆TQR ∴ ∠TRS = ∠TQR + ∠QTR ...(1)
| ∵ The exterior angle is equal to sum of its two interior opposite angles
∵ ∠ PRS is an exterior angle of ∆PQR
∴ ∠PRS = ∠PQR + ∠QPR ...(2)
| ∵ The exterior angle is equal to the sum of its two interior opposite angles
⇒ 2 ∠TRS = 2∠TQR + ∠QPR
| ∵ QT is the bisector of ∠PQR and RT is the bisector of ∠PRS
⇒ 2(∠TRS - ∠TQR) = ∠QPR ...(3)
From (1),
∠TRS - ∠TQR = ∠QTR ...(4)
From (3) and (4), we obtain
Let in ∆ABC,
∠A = ∠B + ∠C ...(1)
We know that,
∠A + ∠B + ∠C = 180°
| ∵ The sum of the three angles of a triangle is 180°
⇒ ∠A + ∠A = 180° | From (1)
⇒ 2 ∠A = 180°
Hence triangle ABC is right angled triangle.
In ∆OBC, ∠BOC + ∠OBC + ∠OCB = 180°
| ∵ The sum of the three angles of a ∆ is 180°
| From (1) and (2)
In ∠ABC, ∠A + ∠B + ∠C = 180°
| ∵ The sum of the three angles of a triangle is 180°
From (3) and (4), we have
The side EF, FD and DE of a triangle DEF are produced in order forming three exterior angles DFP, EDQ and FER respectively. Prove that
∠DFP + ∠EDQ + ∠FER = 360°.
OR
Prove that the sum of the exterior angles of a triangl is 360°.
∠DFP = ∠D + ∠E ...(1)
| Exterior Angle Theorem
∠EDQ = ∠E + ∠F ...(2)
| Exterior Angle Theorem
∠FER = ∠F + ∠D ...(3)
| Exterior Angle Theorem
Adding (1), (2) and (3), we get
∠DFP + ∠EDQ + ∠FER = 2(∠D + ∠E + ∠F)
But ∠D + ∠E + ∠F = 180°
| ∵ The sum of the three angles of a triangle is 180°
∴ ∠DFP + ∠EDQ + ∠FER = 2(180°) = 360°.
Given: AD and CE are the angle bisectors of ∠A and ∠C respectively. ∠ABC = 90°
To Determine: ∠AOC
Determination: In ∆ABC,
∠A + ∠B + ∠C = 180°
| Angles sum property of a triangle
⇒ ∠A + 90° + ∠C = 180°
⇒ ∠A + ∠C = 90° ...(1)
In ∆AOC,
∠OAC + ∠OCA + ∠AOC = 180°
| Angle sum property of a triangle
Construction: Join BD and extend upto E.
x = ∠ADC
= ∠ADE + ∠CDE
= (∠DAB + ∠ABD) + (∠DBC + ∠DCB)
| Exterior angle theorem
= 35° + (∠ABD + ∠DBC) + 50°
= 35° + ∠ABC + 50°
= 35° + 45° + 50°
= 130°
In ∆QTR,
∠QTR + ∠r + 40° = 180°
| ∠ Angle sum property of a triangle
⇒ 90° + ∠x + 40° = 180°
⇒ ∠r + 130° = 180°
⇒ ∠x = 180° - 130° = 50°
∠x = 50°
In ∠PSR,
y° = x° + 30°
| Exterior angle theorem
= 50° + 30°
= 80°
⇒ y = 80°
In ∆OAD,
∠OAD + ∠ODA + ∠AOD = 180°
| Angle sum property of a triangle
⇒ 80° + 50° + ∠AOD = 180°
⇒ 130° + ∠AOD = 180°
⇒ ∠AOD = 180° - 130° = 50°
⇒ ∠BOC = 50°
| ∵ ∠AOD = ∠BOC (Vertically opposite angles)
In ∆OBC,
∠BOC + ∠OCB + ∠OBC = 180°
| Angle sum property of a triangle ⇒ 50° + 40° + ∠OBC = 180°
⇒ 90° + ∠OBC = 180°
∠ ∠OBC = 180° - 90° = 90°
Given: AP and DP are bisectors of two adjacent angles A and D of a quadrilateral ABCD.
To Prove: 2 ∠APD = ∠B + ∠C
Proof: We know that the sum of all the angles of a quadrilateral is 360°. So,
∠A + ∠B + ∠C + ∠D = 360°
⇒ ∠A + ∠D = 360° - (∠B + ∠C) ...(1)
Now, in ∆PAD,
∠APD + ∠PAD + ∠PDA = 180°
| Angle sum property of a triangle
∵ AP and DP are the bisectors of two adjacent angles A and D of quadrilateral ABCD
⇒ 2 ∠APD + ∠A + ∠D = 360°
⇒ 2 ∠APD = 360° - (∠A + ∠D)
⇒ 2∠APD = ∠B + ∠C
Construction: Extend ED, AB and CB.
∠BHF = ∠CBA
| Corresponding angles
∵ AB || FE and BH intersects them
= 75° ...(1)
∠BHF + ∠BHD = 180° | Linear pair axiom
⇒ 75° + ∠BHD = 180°
⇒ ∠BHD = 105° ...(2)
∠CDH + ∠CDE = 180° | Linear pair axiom
⇒ ∠CDH + 145° = 180°
⇒ ∠CDH = 35° ...(3)
In ∆CHD,
∠CDH + ∠CHD + ∠BCD = 180°
| Angle sum property of a triangle
⇒ 35° + 105° + ∠BCD = 180°
⇒ ∠BCD = 40°
Given: The side BC of ∆ABC is produced to D. The bisector of ∠A meets BC in L.
To Prove: ∠ABC + ∠ACD = 2 ∠ALC.
Proof: ∠ABC + ∠ACD
= ∠ABC + (∠ABC + ∠BAC)
| Exterior angle theorem
= 2 ∠ABC + ∠BAC
= 2 ∠ABC + 2 ∠BAL
| ∵ AL is the bisector of ∠A
= 2 (∠ABC + ∠BAL)
= 2 ∠ALC | Exterior angle theorem
Given: A hexagon ABCDEF
To Prove:
∠ A + ∠B + ∠C + ∠D + ∠E + ∠F = 720°
Construction: Join AD, BE and FC so as to intersect at O.
Proof: In ∆OAB,
∠1 + ∠7 + ∠9 = 180° ...(1)
| Angle sum property of a triangle
In ∆AOBC,
∠2 + ∠10 + ∠11 = 180° ...(2)
| Angle sum property of a triangle
In ∆OCD,
∠3 + ∠12 + ∠13 = 180° ...(3)
| Angle sum property of a triangle
In ∆CDE,
∠4 + ∠14 + ∠15 = 180° ...(4)
| Angle sum property of a triangle
In ∆OEF,
∠5 + ∠16 + ∠17 = 180° ...(5)
| Angle sum property of a triangle
In ∆OFA,
∠6 + ∠18 + ∠8 = 180° ...(6)
| Angle sum property of a triangle
Adding (1), (2), (3), (4), (5) and (6), we get
(∠1 + ∠2 + ∠3 + ∠4 + ∠5 + ∠6)
+ (∠7 + ∠8) + (∠9 + ∠10)
+ (∠11 + ∠12) + (∠13 + ∠14)
+ (∠15 + ∠16) + (∠17 + ∠18)
=1080°
⇒ 360° + ∠A + ∠B + ∠C + ∠D + ∠E + ∠F = 1080°
| ∵ Sum of all the angles round a point is equal to 360°
⇒ ∠A + ∠B + ∠C + ∠D + ∠E + ∠F = 1080° - 360° = 720°
Given: PS is the bisector of ∠PQR and PT⊥QR.
To Prove:
Proof: ∵ PS is the bisector of ∠QPR
∴ ∠QPS = ∠RPS
⇒ ∠1 + ∠TPS = ∠2 ...(1)
In ∆PQT,
∠PTQ = 90° | Given
∴ ∠1 + ∠Q = 90°
| Angle sum property of a triangle
⇒ ∠Q = 90° - ∠1 ...(2)
In ∆PRT,
∠PTR = 90° | Given
∴ ∠R + ∠TPR = 90°
| Angle sum property of a triangle
⇒ ∠R + (∠TPS + ∠2) = 90° ...(3)
From (2) and (3),
∠Q = ∠R + (∠TPS + ∠2) - ∠1
⇒ ∠Q - ∠R = ∠TPS + (∠2 - ∠1)
⇒ ∠Q - ∠R = ∠TPS + ∠TPS | From (1) ⇒ ∠Q - ∠R = 2 ∠TPS
Given: ABC is a triangle right angled at A. AL is drawn perpendicular to BC.
To Prove: ∠BAL = ∠ACB
Proof: In triangle ALB,
∠ALB + ∠BAL + ∠ABL = 180°
| Angle sum property of a triangle
⇒ 90° + ∠BAL + ∠ABC = 180°
⇒ ∠BAL + ∠ABC = 90° ...(1)
In triangle ABC,
∠BAC + ∠ACB + ∠ABC = 180°
| Angle sum property of a triangle
⇒ 90° + ∠ACB + ∠ABC = 180°
⇒ ∠ACB + ∠ABC = 90° ...(2)
From (1) and (2),
∠BAL + ∠ABC = ∠ACB + ∠ABC
⇒ ∠BAL = ∠ACB
Sponsor Area
Given: ABCD is a quadrilateral
To Prove: ∠A + ∠B + ∠C + ∠D = 360°
Construction: Join AC.
Proof: In ∆ABC,
∠1 + ∠B + ∠3 = 180° ...(1)
| Angle sum property of a triangle
In ∆ADC,
∠2 + ∠D + ∠4 = 180° ...(2)
| Angle sum property of a triangle
Adding (1) and (2), we get
(∠1 + ∠2) + ∠B + (∠3 + ∠4) + ∠D = 360°
∠ ∠A + ∠B + ∠C + ∠D = 360°
Given: The side BC of a ∆ABC is produced to D. The bisector of ∠BAC intersects the side BC at E.
To Prove: ∠ABC + ∠ACD = 2 ∠AEC.
Proof: In ∆ABE,
∠AEC = ∠ABC + ∠BAE
| Exterior angle theorem
= ∠ABC + ∠CAE ...(1)
| ∠BAE = ∠CAE (∵ AE bisects ∠BAC)
In ∆AEC,
∠ACD = ∠AEC + ∠CAE
| Exterior angle theorem
⇒ ∠CAE = ∠ACD - ∠AEC ...(2)
From (1) and (2),
∠AEC = ∠ABC + (∠ACD - ∠AEC)
⇒ 2 ∠AEC = ∠ABC + ∠ACD
Given: The sides BA and DC of a quadrilateral ABCD are produced.
To Prove: ∠x + ∠y = ∠a + ∠b
Construction: Join BD
Proof: In ∆BCD,
∠a = ∠2 + ∠4 ...(1)
| Exterior angle theorem
In ∆ADB,
∠b = ∠1 + ∠3 ...(2)
| Exterior angle theorem
Adding (1) and (2), we get
∠a + ∠b = (∠1 + ∠2) + (∠3 + ∠4)
⇒ ∠a + ∠b - ∠x + ∠y
∵ x, y and z are the degree measures of three angles of a triangle
∴ x + y + z = 180°
| Angle sum property of a triangle
| Dividing throughout by 2
Solution not provided.
Ans. 20°
Solution not provided.
Ans. 50°, 30°, 100°,
Solution not provided.
Ans. 41°, 116°
Solution not provided.
Ans. 30°, 70°, 110°
Solution not provided.
Ans. 20°, 130°
Solution not provided.
Ans. 80°, 60°
Solution not provided.
Ans. 80°, 60°, 40°
Solution not provided.
Ans. 55°, 25°
Solution not provided.
Ans. 30°, 60°. 90°
Solution not provided.
Ans. 105°, 75°
Solution not provided.
Ans. 95°
Solution not provided.
Ans. 130°
Solution not provided.
Ans. 65°
Solution not provided.
Ans. 85°, 95°
A.
measures between 0° and 90°B.
is exactly equal to 90°B.
is greater than 90° but less than 180°D.
is exactly equal to 180°B.
a straight angleA.
is greater than 180° but less than 360°B.
complementary anglesA.
supplementary anglesSponsor Area
B.
two right anglesD.
Interior angles on the same side of the transversal are complementary.D.
Two acute anglesC.
Interior opposite anglesSolution not provided.
Ans. 140°, 140°, 140°
Solution not provided.
Ans. AOC is a straight line but not BOD
Solution not provided.
Ans. 30°, 70°, 110°
Solution not provided.
Ans. 90° 13. 110°
Solution not provided.
Ans. 15°
Solution not provided.
Ans. 30°, 30°
Sponsor Area
Sponsor Area