Sponsor Area
Find the perfect square numbers between (i) 30 and 40 and (ii) 50 and 60.
Since, 1 x 1 = 1
2 x 2 = 4
3 x 3 = 9
4 x 4 = 16
5 x 5 = 25
6 x 6 = 36
7 x 7 = 49
Thus, 36 is a perfact square number between 30 and 40.
Since, 7 x 7 = 49 and 8 x 8 = 64. it mean there is no perfect number between 49 and 64, and thus there is not perfect number between 50 and 60.
1. Can we say whether the following numbers are perfect squares? How do we know?
(i) 1057 (ii) 23453 (iii) 7928
(iv) 222222 (v) 1069 (vi) 2061
Write five numbers which you can decide by looking at their one’s digit that they are not square numbers.
(i) 1057
∵ The ending digit is 7 (which is not one of 0, 1, 4, 5, 6 or 9)
∴ 1057 cannot be a square number.
(ii) 23453
∵ The ending digit is 3 (which is not one of 0, 1, 4, 5, 6 and 9)
∴ 23453 cannot be a square number.
(iii) 7928
∵ The ending digit is 8 (which is not one of 0, 1, 4, 5, 6 and 9)
∴ 7928 cannot be a square number.
(iv) 222222
∵ The ending digit is 2 (which is not one of 0, 1, 4, 5, 6 or 9)
∴ 222222 cannot be a square number,
(v) 1069
∵ The ending digit is 9.
∴ It may or may not be a sqaure number.
Also, 30 x 30 = 900
31 x 31 = 691
32 x 32 = 1024
33 x 33 = 1089
i.e. No natural number between 1024 and 1089 is a square number.
∴ 1069 cannot be a square number.
(vi) 2061
∵ The ending digit is 1
∴ It may or may not be a square number.
∵ 45 × 45 = 2025
and 46 × 46 = 2116
i.e. No natural number between 2025 and 2116 is a square number.
∴ 2061 is not a square number.
We can write many numbers which do not end with 0, 1, 4, 5, 6 or 9. (i.e. which are not square number). Five such numbers can be:
1234, 4312, 5678, 87543, 1002007.
Write five numbers which you cannot decide just by looking at their unit’s digit (or one’s place) whether they are square numbers or not.
Any natural number ending in 0, 1, 4, 5, 6 or 9 can be or cannot be a square-number. Five such numbers are:
56790, 3671, 2454, 76555, 69209
Property 2. If a number has 1 or 9 in the unit’s place, then its square ends in 1.
For example:
(1)2 = 1, (9)2 = 81, (11)2 = 121, (19)2 = 361, (21)2 = 441.
Which of 1232, 772 822, 1612, 1092 would end with digit 1?
The squares of those numbers end in 1 which end in either 1 or 9. The squares of 161 and 109 would end in 1.
Property 3. When a square number ends in 6, then the number whose square it is, will have 4 or 6 in its unit place.
Which of the following numbers would have digit 6 at unit place.
(i) 192 (ii) 242 (iii) 262
(iv) 362 (v) 342
(i) 192: Unit’s place digit = 9
∴ 192 would not have unit’s digit as 6.
(ii) 242: Unit’s place digit = 4
∴ 242 would have unit’s digit as 6.
(iii) 262: Unit’s place digit = 6
∴ 262 would have 6 as unit’s place.
(iv) 362: Unit place digit = 6
∴ 362 would end in 6.
(v) 342: Since, the unit place digit is 4
∴ 342 would have unit place digit as 6.
What will be the “one’s digit” in the square of the following numbers?
(i) 1234 (ii) 26387 (iii) 52698
(iv) 99880 (v) 21222 (vi) 9106
(i) ∵ Ending digit = 4 and 42 = 16
∴ (1234) will have 6 as the one’s digit.
(ii) ∵ Ending digit is 7 and 72 = 49
∴ (26387)2 will have 9 as the one’s digit.
(iii) ∵ Ending digit is 8, and 82 = 64
∴ (52692)2 will end in 4.
(iv) ∵ Ending digit is 0.
∴ (99880)2 will end in 0.
(v) ∵ 22 = 4
∴ Ending digit of (21222)2 is 4.
(vi) ∵ 62 = 36
∴ Ending digit of (9106)2 is 6.
The square of which of the following numbers would be an odd number/an even number?
Why?
(i) 727 (ii) 158 (iii) 269 (iv) 1980
(i) 727
Since 727 is an odd number.
∴ It square is also an odd number.
(ii) 158
Since 158 is an even number.
∴ Its square is also an even number.
(iii) 269
Since 269 is an odd number.
∴ Its square is also an odd number.
(iv) 1980
Since 1980 is an even number.
∴ Its square is also an even number.
What will be the number of zeros in the square of the following numbers?
(i) 60 (ii) 400
(i) In 60, number of zero is 1
∴ Its square will have 2 zeros.
(ii) ∵ There are 2 zeros in 400.
∴ Its square will have 4 zeros.
Property 6. The difference between the squares of two consecutive natural numbers is equal to the sum of the two numbers.
Property 7. There are 2n non-perfect square numbers between the squares of the numbers n and n + 1.
How many natural numbers lie between 92 and 102? Between 112 and 122?
(a) Between 92 and 102
Here, n = 9 and n + 1 = 10
∴ Natural number between 92 and 102 are (2 × n) or 2 x 9, i.e. 18.
(b) Between 112 and 122
Here, n = 11 and n + 1 = 12
∴ Natural numbers between 112 and 122 are (2 × n) or 2 × 11, i.e. 22.
(i) Between 1002 and 1012
Here, n=100 ∴ n x2 = 100 x 2 = 200
∴ 200 non-square numbers lie between 1002 and 1012 .
(ii) Between 902 and 912
Here, n=90 ∴ 2 x n = 2 x 90 or 180
∴ 180 non-square numbers lie between 90 and 91.
(iii) Between 10002 and 10012
Here, n = 1000 ∴ 2 x n = 2 x 1000 or 2000
∴ 2000 non-square lie between 10002 and 10012.
Find whether each of the following numbers is a perfect square or not?
(i) 121 (ii) 55 (iii) 81
(iv) 49 (v) 69
(i) 121
∵ 121 - 1 = 120 85-13 = 72
120 - 3 = 117 72 - 15 = 57
117 - 5 = 112 54 - 17 = 40
112 - 7 = 105 40 - 19 = 21
105 - 9 = 96 21 - 21 = 0
96 - 11 = 85
i.e. 121 = 1+3+5+7+9+11+13+15+17+19+21. Thus , 121 is a perfact square.
(ii) 55
∵ 55 - 1 = 54 30 - 11 = 19
54 - 3 = 51 19 - 13 = 6
51 - 5 = 46 6 - 15 = -9
46 - 7 = 39
39 - 9 = 30
Since, 55 cannot be expressed as the sum of successive old numbers starting from 1.
∴ 55 is not a perfact square.
(iii) 81
Since, 81 - 1 = 80 56 - 11 = 45
80 - 3 = 77 45 - 13 = 32
77 - 5 = 72 32 - 15 = 17
72 - 7 = 65 17 - 17 = 0
65 - 9 =56
∴ 81 = 1+3+5+7+9+11+13+15+17
Thus, 81 is a perfact square.
(iv) 49
Since, 49 - 1 = 48
48 - 3 = 45
45 - 5 = 40
40 - 7 = 33
33 - 9 = 24
24 - 11 = 13
13 - 13 = 0
∴ 49 = 1+3+5+7+9+11+13
Thus, 69 is not a perfact square.
(v) 69
Since, 69 - 1 = 68 44 - 11 = 33
68 - 3 = 65 33 - 13 = 20
65 - 5 = 60 20 - 15 = 5
60 - 7 = 53 5 - 17 = 12
53 - 9 = 44
∴ 69 cannot be expressed as the sum of consecutive odd num numbers starting fron 1. Thus, 69 is not a perfect square.
Express the following as the sum of two consecutive integers.
(i) 212 (ii) 132 (iii) 112 (iv) 192
(i) n = 21
∴
∴
or 212 = 220 + 221 = 441
(ii) n = 13
∴ 132 = 85+84 = 169
Similarly,
(iii) 112 = 60 + 61 = 1216
(iv) 192 = 180 + 181 = 361
Do you think the reverse is also true, i.e. is the sum of any two consecutive positive integers is perfect square of a number? Give example to support your answer.
No, it is not always true.
for example (i) 5 + 6 = 11, 11 is not a perfect square.
(ii) 21 + 22 = 43, 43 is not a perfect square.
The difference between the squares of two consecutive natural numbers is equal to the sum of the two numbers.
(i) 92 - 82 = 81-64 = 17 = 9 + 8
102 - 92 = 100-81 = 19 = 10 + 9
152 - 142 = 225-196 = 29 = 15 + 14
1012 - 1002 = 10201-10000 = 201 = 101 + 100
(ii) If (n+1) and (n-1) are two consecutive even or odd natural numbers, then (n+1) x (n-1) = n2 -1
For example
10 x 12 = (11 - 1) x (11+1) = 112 - 1
11 x 13 = (12 - 1) x (12 + 1) = 122 -1
25 x 27 = (22 -1) x (26 - 1) x (26 + 1) = 262 - 1
Write the square, making use of the above pattern.
(i) 1111112 (ii) 11111112
Using above pattern we can write,
(i) (111111)2 = 12345654321
(ii) (1111111)2 = 1234567654321
Can you find the square of the following numbers using the above pattern?
(i) 66666672 (ii) 666666672
Using the above pattern, we can have,
(i) 66666672 = 44444448888889
(ii) 666666672 = 4444444488888889
What will be the unit digit of the squares of the following numbers?
(i) 81 (ii) 272 (iii) 799 (iv) 3853 (v) 1234 (vi) 26387 (vii) 52698 (viii) 99880 (ix) 12796 (x) 55555
(i) ∵ 1 × 1 = 1
∴ The unit’s digit of (81 )2 will be 1.
(ii) ∵ 2 × 2 = 4
∴ The unit’s digits of (272)2 will be 4.
(iii) Since, 9 × 9 = 81
∴ The unit’s digit of (799)2 will be 1.
(iv) Since, 3 × 3 = 9
∴ The unit’s digit of (3853)2 will be 9.
(v) Since, 4 × 4= 16
∴ The unit’s digit of (1234)2 will be 6.
(vi) Since 7 × 7 = 49
∴ The unit’s digit of (26387)2 will be 9.
(vii) Since, 8 × 8 = 64
∴ The unit’s digit of (52698)2 will be 4.
(viii) Since 0 × 0 = 0
∴ The unit’s digit of (99880)2 will be 0.
(ix) Since 6 x 6 = 36
∴ The unit’s digit of (12796)2 will be 6.
(x) Since, 5 x 5 = 25
∴ The unit’s digit of (55555)2 will be 5.
Sponsor Area
The following numbers are obviously not perfect squares. Give reason.
(i) 1057 (ii) 23453 (iii) 7928 (iv) 222222 (v) 64000 (vi) 89722 (vii) 222000 (viii) 505050
(i) 1057
Since, the ending digit is 7 (which is not one of 0, 1, 4, 5, 6 or 9)
∴ 1057 is not a perfect square.
(ii) 23453
Since, the ending digit is 7 (which is not one of 0, 1, 4, 5, 6 or 9).
∴ 23453 is not a perfect square.
(iii) 7928
Since, the ending digit is 8 (which is not one of 0, 1, 4, 5, 6 or 9).
∴ 7928 is not a perfect square.
(iv) 222222
Since, the ending digit is 2 (which is not one of 0, 1, 4, 5, 6 or 9).
∴ 222222 is not a perfect square.
(v) 64000
Since, the number of zeros is odd.
∴ 64000 is not a perfect square.
(vi) 89722
Since, the ending digits is 2 (which is not one of 0, 1, 4, 5, 6 or 9).
∴ 89722 is not a perfect square.
(vii) 222000
Since, the number of zeros is odd.
∴ 222000 is not a perfect square.
(viii) 505050
The unit’s digit is odd zero.
∴ 505050 can not be a perfect square.
The squares of which of the following would be odd numbers?
(i) 431 (ii) 2826 (iii) 7779 (iv) 82004
Since the square of an odd natural number is odd and that of an even number is an even number.
∴ (i) The square of 431 is an odd number
(∵ 431 is an odd number)
(ii) The square of 2826 is an even nnumber.
(∵ 2826 is an odd number)
(iii) The square of 7779 is an odd number
(∵ 7779 is an odd number)
(iv) The square of 82004 is an even nnumber.
(∵ 82004 is an odd number)
Observe the following pattern and find the missing digits.
112 = 121
1012 = 10210
10012 = 1002001
1000012 = 1 ............. 2 ..............1
100000012 = ........................
Observing the above pattern, we have
(i) (100001)2 = 10000200001
(ii) (10000001)2 = 100000020000001
Observe the following pattern and supply the missing number.
112 = 121
1012 = 10201
101012 = 102030201
10101012 = ........................
...........2 = 102030405030201
Observing the above, we have
(i)(1010101)2 = 1020304030201
(ii) 10203040504030201 = (101010101 )2
Using the given pattern, find the missing numbers.
12+22 +22 = 32
22+32 +22 = 62
32+42 +122 = 132
42+52 +___2 = 212
52+__2 +302 = 312
62+72+___2 =_____2
Note: To find pattern:
Third number is related to first and second number. How?
Fourth number is related to third number. How?
The missing numbers are
(i) 42 + 52 + 202 = 212 (ii) 52 + 62 + 302 = 312
(iii) 62 + 72 + 422 = 43
Without adding, find the sum.
(i) 1 + 3 + 5+ 7+ 9
(ii) 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 13 + 15 + 17 + 19
(iii) 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 13 + 15 + 17 + 19 + 21 + 23
(i) The sum of first 5 odd numbers = 52
= 25
(ii) The sum of first 10 odd numbers = 102
= 100
(iii) The sum of first 12 odd numbers = 122
= 144
Express 49 as the sum of 7 odd numbers.
49 = 72 = Sum of first 7 odd numbers
= 1 + 3+ 5 +7 +9 + 11 + 13
Express 121 as the sum of 11 odd numbers.
121 = 112 = Sum of first 11 odd numbers
= 1 + 3+ 5 +7 +9 + 11 + 13 + 15 + 17 + 19 + 21
How many numbers lie between squares of the following numbers?
(i) 12 and 13 (ii) 25 and 26 (iii) 99 and 100
Since between n2 and (n + l)2, there are 2n non-square numbers.
∴ (i) Between 122 and 132, there are 2 × 12, i.e. 24 numbers
(ii) Between 252 and 26:, there are 2 × 25, i.e. 50 numbers
(iii) Between 992 and 1002, there are 2 × 99, i.e. 198 numbers
Find the square of 27.
(27)2 = (20 + 7)2
Using the formula (a + b)2 = a2 + 2ab + b2 , we have
(20 + 7)2 = (20)2 + 2 x (20) x (7) + (7)2
= 400 + 280 + 49
= 729
Thus,
(27)2 =729
Write a Pythagorean triplet whose on member is 15.
Since, a Pythagorean triplet is given by 2n, n2 - 1 and n2 + 1.
∴ 2n = 15 or n = is not an integer.
So, let us assume that
n2 - 1 = 15
or n2 = 15 + 1 = 16
or n2 = 42 , i. e. n = 4
Now, the required Pythagorean triplet is
2n, n2 - 1 and n2 + 1
or, 2(4), 42 - 1 and 42 + 1
or 8, 15 and 17
Find the square of the following numbers containing 5 in unit’s place.
(i) 15 (ii) 95 (iii) 105 (iv) 205
(i) (15)2 = 1 x (1 + 1) x 100 + 25
= 1 x 2 x 100 + 25
= 200 + 25 = 225
(ii) (95)2 = 9 x (9 + 1) x 100 + 25
= 9 x 10 x 100 + 25
= 9000 + 25 = 9025
(iii) (105)2 = 10 x (10 + 1) x 100 + 25
= 10 x 11 x 100 + 25
= 11000 + 25 = 11025
(iv) (205)2 = 20 x (20 + 1) x 100 + 25
= 20 x 21 x 100 + 25
= 42000 + 25 = 42025
Find the square of the following numbers.
(i) 32 (ii) 35 (iii) 86
(iv) 93 (v) 71 (vi) 46
(i) (32)2 = (30 + 2)2
= 302 + 2(30)(2)+(2)2
= 900 + 120 + 4
= 1024
(i) (35)2 = (30 + 5)2
= 302 + 2(30)(5)+(5)2
= 900 + 300 + 25
= 1225
Second method
(35)2 = 3 x (3 + 1) x 100 + 25
= 3 x 4 x 100 + 25
= 1200 + 25
= 1225\
(iii) (86)2 = (80 + 6)2
= (80)2 + 2(80)(6)+(6)2
= 6400 + 960 + 9
= 8649
(iv) (93)2 = (90 + 3)2
= (90)2 + 2(90)(3)+(3)2
= 8100 + 540 + 9
= 8649
(v) (71)2 = (70 + 1)2
= (70)2 + 2(70)(1)+(1)2
= 4900 + 140 + 1
= 5041
(vi) (46)2 = (40 + 6)2
= (40)2 + 2(40)(6)+(6)2
= 1600 + 480 + 36
= 2116
Write a Pytagorean triplet whose one member is.
(i) 6 (ii) 14 (iii) 16 (iv) 18
(i) Let 2n = 6 ∴ n = 3
Now, n2 -1 = 32 - 1 = 8
and n2 +1 = 32 + 1 = 10
Thus the required Pythagorean triplet is 6,8,10.
(ii) Let 2n = 14 ∴ n = 7
Now, n2 -1 = 72 - 1 = 48
and n2 +1 = 72 + 1 = 50
Thus the required Pythagorean triplet is 14,48,50.
(iii) Let 2n = 16 ∴ n = 8
Now, n2 -1 = 82 - 1 = 63
and n2 +1 = 82 + 1 = 65
∴ The required Pythagorean triplet is 16,63,65.
(iv) Let 2n = 18 ∴ n = 9
Now, n2 -1 = 92 - 1 = 80
and n2 +1 = 92 + 1 = 82
∴ The required Pythagorean triplet is 18,80,82.
Which of the following would end with digit 9:
1232, 772, 842, 1612, and 102.
A car was purchased for Rs 2,10,000. After 2 years the value of the car depreciated 5%. Find the value of the car after one year.
60 + 61
We have P = Rs 2,10,000 R=5% p.a., T = 2 Years
∵ Reduction is there, we use the following formula:
∴
= Rs
= Rs 210000
= Rs (525 ) = Rs 1,89,525
∴ The value of the car after 2 years = Rs 1,89,525
Sponsor Area
(i) 112 = 121. What is the square root of 121?
(ii) 142 = 196. What is the square root of 196?
(i) The square root of 121 is 11.
(ii) The square root of 196 is 14.
(–1) = 1. Is –1, a square root of 1?
(–2)2 = 4. Is –2, a square root of 4?
(–9)2 = 81. Is –9, a square root of 81?
(i) Since (–1) × (–1) = 1
i.e. (–1)2 = 1
∴ Square root of 1 can also be –1.
Similarly,
(ii) Yes (–2) is a square root of 4.
(iii) Yes (–9) is a square root of 81.
Since we have to consider the positive square roots only and the symbol for a positive square root is .
∴ = 4 (and not (-4)
Similarly, means, the positive square root of 25 i.e. 5.
We can also find the square root by subtracting successive odd numbers starting from 1.
By repeated subtraction of odd numbers starting from 1, find whether the following numbers are perfect squares or not? If the number is a perfect square, then find its square root.
(i) 121 (ii) 55 (iii) 36
(iv) 49 (v) 90
(i) Subtracting the successive odd numbers from 121, we have
121 - 1 = 120 120 - 3 = 117
117 - 5 = 112 112 - 7 = 105
105 - 9 = 96 96 - 11 = 85
85 - 13 = 72 72 - 15 = 57
57 - 17 = 40 40 - 19 = 21
21 - 21 = 0
∴ = 11 ( ∵ We had subtract the first 11 odd numbers)
(ii) ∵ 55 - 1 = 54 54 - 3 = 51
51 - 5 = 46 46 - 7 = 39
39 - 9 = 30 30 - 11 = 19
19 - 13 = 6 6 - 15 = -9
and we do not reach to o
∴ 55 is not a perfect square.
(iii) ∵ 36 - 1 = 35 35 - 3 = 32
32 - 5 = 27 27 - 7 = 20
20 - 9 = 11 11 - 11 = 0
and we have obtained 0 after subtracting 6 successive odd numbers.
∴ 36 is a perfect square.
Thus, = 6
∵ We have obtained o after successive subtraction of 7 odd numbers
∴ 49 is a perfect square.
Thus,
∴ 90 is not a perfect square.
What could be the possible ‘one’s’ digits of the square root of each of the following numbers?
(i) 9801 (ii) 99856 (iii) 998001 (iv) 657666025
The possible digit at one’s place of the square root of:
(i) 9801 can be 1 or 9.
( ∵ 1 x 1 = 1 and 9 x 9 = 81)
(ii) 99856 can be 4 or 6.
( ∵ 4 x 4 = 16 and 6 x 6 = 36)
(iii) 99001 can be 1 or 9
( ∵ 1 x 1 = 1 and 9 x 9 = 81)
(iv) 657666025 can be 5.
( ∵ 5 x 5 = 25)
Without doing any calculation, find the numbers which are surely not perfect squares.
(i) 152 (ii) 257 (iii) 408 (iv) 441
We know that the ending digit of perfect square is 0, 1, 4, 5, 6, and 9.
∴ A number ending in 2, 3, 7 or 8 can never be a perfect square.
∴ (i) 153, cannot be a perfect square.
(ii) 257, cannot be a perfect square.
(iii) 408, cannot be a perfect square.
(iv) 441, can be a perfect square.
Thus, (i) 153, (ii) 257 and (iii) 408 are surely not perfect squares.
Find the square roots of 100 and 169 by the method of repeated subtraction.
(i)
We have 100 - 1 = 99 99 - 3 = 96 96 - 5 = 91
91 - 7 = 84 84 - 9 = 75 75 - 11 = 64
64 - 13 = 51 51 - 15 = 36 36 - 17 = 19
19 - 19 = 0
∵ We reach at 0 by successive subtraction of 10 odd numbers.
∴ = 10
∵ We reach at 0 by successive subtraction of 13 odd numbers.
∴ = 13
Can we say that if a perfect square is of n-digits, then its square root will have digits if n is even of
if n is odd?
Yes it is true that,
Number of digit of the perfect square n
Number of digits of the square root (when 'n' is even)
Number of digit of the perfect square n
Number of digits of the square root (when 'n' is odd)
Example 529 (is perfect square) and n = 3 (even number)
∴ Number of digits if its square root =
= = 2
Also, square root of 529 = 23 (2-digits).
1296 (is perfect square) and n = 4 (even number)
∴ Number of digits of its square root =
= = 2
Now = 36 (2-digits)
Without calculating square roots, find the number of digits in the square root of the following numbers.
(i) 25600 (ii) 100000000 (iii) 36864
(i) 25600
∵ n = 5 ( an odd number
∴ Its square root will have
I.e. digits
(ii) 100000000
∵ n = 9 odd number
∴ Number of digits of its square root =
=
(iii) 36864
∵ n = 5 odd number
∴ Number of digits in its square root =
=
Estimate the value of the following to the nearest whole number.
(i) (ii)
(iii)
(iv)
(i)
∵ 102 = 100, 92 = 81, 82 = 64
and 80 is between 64 and 81.
i.e. 64 < 80 < 81
or 82 < 80 < 92
or
Thus, lies between 8 and 9.
We know that 302 = 900, 312 = 961, 322 = 1024
∴ 1000 lies between 961 and 1024.
i.e. 916 < 1000 < 1024
or 312 < 1000 < 322
or
Thus, lies between 31 and 32.
(iii)
We have 182 = 324, 192 = 361
Since, 350 lies between 324 and 316.
i.e. 324 < 350 < 361
or 182 < 350 < 192
or
Thus, lies between 18 and 19.
(iv)
∵ 222 = 484 and 232 = 529
Since. 500 lies between 484 and 529
i.e. 484 < 500 < 529
or 222 < 500 < 232
or
Thus, lies between 22 and 23.
Find the number of digits in the square root of each of the following numbers (without any calculation).
(i) 64 (ii) 144 (iii) 4489
(iv) 27225 (v) 390625
If ‘n’ stands for number of digits in the given number, then
(i) For 64, n = 2 [even number]
∴ Number of digit is its square root =
(ii) For 144, n=3 (odd number)
∴ Number of digit is its square root =
(iii) For 4489, n=4 (even number)
∴ Number of digit is its square root =
(iv) For 27225, n=5 (odd number)
∴ Number of digit is its square root =
(v) For 390625, n=6 (even number)
∴ Number of digit is its square root =
Using prime factorisation, find the square root of:
(a) 81 (b) 144 (c) 225
(d) 324 (e) 7056
(a) 9, (b) 12, (c) 15, (d) 18, (e) 84
Using the long division method find the square root of the following numbers.
(i) 529 (ii) 4096 (iii) 14400
(iv) 729 (v) 1296
(23) 23 (ii) 64 (iii) 120 (iii) 120 (iv) 27 (v) 36
A scooter was bought at Rs 42,000. Its value depreciated at the rate of 8% per annum. Find its value after one year.
Initial cost (value) of the scooter (P) = Rs 42000
Depreciation rate = 8% p.a.
Time = 1 year n = 1
Using A = , we have
A = Rs
= Rs 42000
= Rs 420 92 = Rs 38640
Thus, the value of the scooter after 1 year will be Rs 38640.
Find the perfect square numbers between 30 and 50.
Since,
1 x 1 = 1 2 x 2 = 4
3 x 3 = 1 4 x 4 = 16
5 x 5 = 25 6 x 6 = 36
7 x 7 = 49 8 x 8 = 64
∴ Perfect squares between 30 adn 50 are 36 adn 49.
What will be the “one’s digit” in the square of the following numbers?
(i) 2345 (ii) 3456
(i) in 2346, the ending digit = 5
∵ 52 = 25
∴ (2345)2 will have as 5 as the one's digit
(ii) in 3456, the ending digit = 6
∵ (6)2 = 36
∴ (3456)2 will have as 6 as the one's digit
Express the following numbers as sum of two consecutive integers,
(i) (23)2 (ii) (17)2 (iii) (27)2
(i) We have n = 23
∴
=
∴ 232 = 264 + 265
(ii) We have n = 17
∴
=
∴ 172 = 144 + 145
(iii) We have n = 27
∴
∴ (27)2 = 364 + 365
How many numbers lie between squares of:
(i) 27 and 28
(ii) 16 and 17
(iii) 97 and 98
We know that, between n2 and (n + l)2, there are 2n non-square numbers.
(i) Between 27 and 28, there are 2 × 27, i.e 54 numbers.
(ii) Between 16 and 17, there are 2 × 16, i.e. 32 numbers.
(iii) Between 97 and 98, there are 2 × 97, i.e. 194 numbers.
Express 169 as the sum of first 13 odd numbers.
We have 169 = 132
= Sum of first odd numbers
= 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 13 + 15 + 17 + 19 + 21 + 23 + 25
= (1 + 25) + (3 + 23) + (5 + 21) + (7+ 19) + (9 + 17) + (11 + 15) +13
= 26 + 26 + 26 + 26 +26 + 26 + 13
= (6 x 26) + 13 = 156 + 13 = 169
Write the Pythagorean triplet whose one member is 13.
When ‘n’ is a member of a Pythagorean triplet, then the triplet is
n2 -1, 2n, n2 +1
or (132 - 1), (2 x 13), (132 + 1)
or (169 - 1), (26), (169 + 1)
or 168, 26 and 170
Sponsor Area
A Pythagorean triplet is given by:
n, n2 – 1 and n2 + 1
2n, n2 – 1 and n2 + 1
2n, 2n2 - 1 and 2n2 + 1
B.
2n, n2 – 1 and n2 + 1
Sponsor Area
Sponsor Area