For Daily Free Study Material Join wiredfaculty Whatsapp Group | Download Android App | Ncert Book Download
Sponsor Area
Suppose a consumer wants to consume two goods which are available only in integer units. The two goods are equally priced and the consumer income is र 40.Write down all the bundles that are available to the consumer.Among the available bundles, identify those which cost her exactly र 40.