+91-8076753736 support@wiredfaculty.com
logo
logo

NCERT Classes

  • Class 7
  • Class 8
  • Class 9
  • Class 10
  • Class 11
  • Class 12

Previous-Year-Papers

  • CBSE Class 10 and 12
  • NEET Class 12
  • IIT JEE-Main Class 12
  • ICSE Class 10 Class 12
  • CLAT Class 12

Entrance Exams

  • IIT-JEE
  • NEET
  • CLAT
  • SSC-CGL
  • SSC-CHSL

State Boards

  • Assam Board
  • UP Board English Medium
  • Up Board Hindi Medium
  • CBSC Board English Medium
  • CBSC Board Hindi Medium
  • Manipur Board
  • Goa Board
  • Gujrat Board
  • Haryana Board English Medium
  • Haryana Board Hindi Medium
  • Uttarakhand Board English Medium
  • Uttarakhand Board Hindi Medium
  • Himachal Board English Medium
  • Himachal Board Hindi Medium
  • ICSE Board
  • Jharkhand Board English Medium
  • Jharkhand Board Hindi Medium
  • Karnataka Board
  • Meghalya Board
  • Nagaland Board
  • Punjab Board
  • Rajasthan Board English Medium
  • Rajasthan Board Hindi Medium

For Daily Free Study Material Join wiredfaculty

Home > Pair Of Linear Equations In Two Variables

Sponsor Area

Pair Of Linear Equations In Two Variables

Question
CBSEENMA10006601
Wired Faculty App

The sum of a two-digit number and the number obtained by reversing the order of its digits is 99. If the digits differ by 3. Find the number.

Solution
Short Answer

Solution not provided.
Ans.  36  or 63


  • Bookmark
  • Facebook
  • WhatsApp
  • Twitter
  • Linkedin
  • Copy Link
  • twitter button
  • facebook logo
  • watsapp logo

Some More Questions From Pair of Linear Equations in Two Variables Chapter

The coach of a cricket team buys 3 bats and 6 balls for Rs. 3900. Later, she buys another bat and 3 more balls of the same kind for Rs. 1300. Represent this situation algebraically and graphically.

The cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs. 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs. 300. Represent the situation algebraically and geometrically.

(i) 10 students of Class X took part in Mathematics quiz. If the number of girls is 4 more than the number of boys, find the number of boys and girls who took part in the quiz.

5 pencils and 7 pens together cost Rs. 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost Rs. 46. Find the cost of one pencil and that of one pen.

Mock Test Series

Mock Test Series

  • NEET Mock Test Series
  • IIT-JEE Mock Test Series
  • CLAT Mock Test Series
  • SSC-CGL Mock Test Series
  • SSC-CHSL Mock Test Series

NCERT Sample Papers

  • CBSE English Medium
  • CBSE Hindi Medium
  • ICSE

Entrance Exams Preparation

  • NEET
  • IIT-JEE
  • CLAT
  • SSC-CGL
  • SSC-CHSL

ABOUT US

  • Company
  • Term of Use
  • Privacy Policy

NCERT SOLUTIONS

  • NCERT Solutions for Class-8th
  • NCERT Solutions for Class-9th
  • NCERT Solutions for Class-10th
  • NCERT Solutions for Class-11th
  • NCERT Solutions for Class-12th

CONTACT US

Phone Number

+91-8076753736

Email Address

support@wiredfaculty.com

Location

A2/44 Sector-3 Rohini Delhi 110085

Copyright © 2025 wiredfaculty. Powered by -wiredfaculty.com