Sponsor Area
In which of the following situations, does the list of numbers involved make an arithmetic progression, and why?
The taxi fare after each km when the fare is Rs. 15 for the first km and Rs. 8 for each additional km.
Taxi fare for 1 km = Rs. 15 = a1 Taxi fare for 2 kms
= Rs. 15 + Rs. 8 = Rs. 23 = a2 Taxi fare for 3 kms
= 23 + Rs. 8 = Rs. 31 = a3 Taxi fare for 4 kms
= Rs. 31 + Rs. 8 = Rs. 39 = a4
and so on.
a2 – a1 = Rs. 23 – Rs. 15 = Rs. 8
a3 – a2 = Rs. 31 – Rs. 23 = Rs. 8
a4 – a3 = Rs. 39 – Rs. 31 = Rs. 8
i.e., ak + 1 – ak is the same every time.
Cost of digging the well after 1 metre of digging of Rs. 150 = a4
Cost of digging the well after 2 metres of digging
= Rs. 150 + Rs. 50
= Rs. 200 = a2
Cost of digging the well after 3 metres of digging
= Rs. 150 + Rs. 50
= Rs. 2a = a3
Cost of digging the well after 4 metres of digging
= Rs. 200 + Rs. 50
= Rs. 250 = a4
and so on.
a2 – a4 = Rs. 200 – Rs. 150 = Rs. 50
a3 – a2 = Rs. 250 – Rs. 200 = Rs. 50
a4 – a3 = Rs. 350 – Rs. 250 = Rs. 50
i.e., ak +1 – ak is the same every time.
So this list of numbers forms an A .P. with the first term a Rs. 150 and the common difference d = Rs. 50.
Taxi fare for 1 km = Rs. 15 = a1 Taxi fare for 2 kms
= Rs. 15 + Rs. 8 = Rs. 23 = a2 Taxi fare for 3 kms
= 23 + Rs. 8 = Rs. 31 = a3 Taxi fare for 4 kms
= Rs. 31 + Rs. 8 = Rs. 39 = a4
and so on.
a2 – a1 = Rs. 23 – Rs. 15 = Rs. 8
a3 – a2 = Rs. 31 – Rs. 23 = Rs. 8
a4 – a3 = Rs. 39 – Rs. 31 = Rs. 8
i.e., ak + 1 – ak is the same every time.
So, this list of numbers form an arithmetic progression with the first term a = Rs. 15 and the common difference d = Rs. 8.
Amount of air present in the cylinder = x units (say) = a1
Amount of air present in the cylinder after one time removal of air by the vacuum pump
Amount of air present in the cylinder after two times removal of air by the vacuum pump
and so on,
As a3 – a7 ≠ a3 – a2, this list of numbers does not form an A .P.
Cost of digging the well after 1 metre of digging of Rs. 150 = a4
Cost of digging the well after 2 metres of digging
= Rs. 150 + Rs. 50
= Rs. 200 = a2
Cost of digging the well after 3 metres of digging
= Rs. 150 + Rs. 50
= Rs. 2a = a3
Cost of digging the well after 4 metres of digging
= Rs. 200 + Rs. 50
= Rs. 250 = a4
and so on.
a2 – a4 = Rs. 200 – Rs. 150 = Rs. 50
a3 – a2 = Rs. 250 – Rs. 200 = Rs. 50
a4 – a3 = Rs. 350 – Rs. 250 = Rs. 50
i.e., ak +1 – ak is the same every time.
So this list of numbers forms an A .P. with the first term a Rs. 150 and the common difference d = Rs. 50.
Write first four terms of the AP, when the first term a and the common difference d are given as follows:
a – 10, d = 10
a = 10, d = 10
First term = a = 10
Second term = 18 + d = 10+ 10 = 20
Third term = 20 + d = 20 + 10 = 30
Fourth term = 30 + d = 30 + 10 = 40
Hence, first four terms of the given A .P. are 10, 20, 30, 40.
Write first four terms of the AP, when the first term a and the common difference d are given as follows:
a = –2, d = 0
a = –2, d = 0
First term = a = – 2
Second term = –2 + d = –2 + 0 = –2
Third term = –2 + d = –2 + 0 = –2
Fourth term = –2 + d = –2 + 0 = –2
Hence first, first four terms of the given A .P. are -2, -3, -2 -2.
Write first four terms of the AP, when the first term a and the common difference d are given as follows:
a = 4, d = – 3
a = 4, d = –3
First term = a = 4
Second term = 4 + d = 4 + (–3) = 1
Third term = 1 + d = 1 + (–3) = –2
Fourth term = –2 + d = –2 + (–3) = –5
Hence, four first terms of the given A .P. are 4, 1, -2, -5.
Write first four terms of the AP, when the first term a and the common difference d are given as follows:
a = – 1, d =
a = – 1, d =
First term = a = -1
Second term
Third term
Fourth term
Hence, first four terms of the given A .P. are
Write first four terms of the AP, when the first term a and the common difference d are given as follows:
a = – 1.25, d = – 0.25
a = –1.25, d = –0.25
First term = a = –1.25
Second term = –1.25 + d
= – 1.25 + (–0.25)
= –1.50
Third term = – 1.50 + d
= – 1.50 + (–0.25)
= – 1.75
Fourth term = – 1.75 + d
= – 1.75 + (–0.25)
= –2.00
For the following APs, write the first term and the common difference
3, 1, – 1, – 3, . . .
3, 1, –1, –3, .... First term (a) = 3
Common difference (d) = 1 – 3 = –2
For the following APs, write the first term and the common difference
– 5, – 1, 3, 7, . . .
–5, –1, 3, 7,.....
First term (a) = –5
Common difference (d) = –1 – (–5) = –1 + 5 = 4
For the following APs, write the first term and the common difference
First term (a) =
Common difference (d) =
For the following APs, write the first term and the common difference
0.6, 1.7, 2.8, 3.9, . . .
0.6, 1.7, 2.8, 3.9, . . .
First term (a) = 0.6
Common difference =(d) = 1.7 - 0.6 = 1.1
Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
2, 4, 8, 16, . . .
2, 4, 8, 16, . . .
a2 - a1 = 4 - 2 = 2
a3 - a2 = 8 - 4 = 4
a4 - a3 = 16 - 8 = 8
Here, a2 - a1 a3 - a2
So the given list of numbers does not from an A .P.
Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
Sponsor Area
Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
– 1.2, – 3.2, – 5.2, – 7.2, . . .
–1.2, –3.2, –5.2, –7.2
a2 – a4 = –3.2 – (–1.2)
= –3.2 + 1.2
= –2.0
a3 – a2 = –5.2 – (–3.2)
= –5.2 + 3.2
= –2.0
a3 – a4
= –7.2 – (–5.2)
= –7.2 + 5.2
= –2.0
i.e., ak+1 – ak is the same every time. So, the given list of numbers forms an A .P. with the common difference d = – 2.0
The next three terms are :
– 7.2 + (–2.0) = –9.2
–9.2 + (–2.0) = –11.2
and –11.2 + (–2.0) = –13.2
Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
–10, –6, –2, 2, ....
–10, –6, –2, 2, ....
a2 – a1 = – 6– (–10)
= –6 + 10 = 4
a3 – a2 = –2 – (–6)
= –2 + 6 = 4
a4 – a3 = 2 – (–2)
= 2 + 2 = 4
i.e., ak + 1 – ak is he same every time. So, the given list of numbers forms an A .P. with
the common difference d = 4.
The next three terms are :
2 + 4 = 6, 6 + 4= 10
and 10 + 4 = 14
Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
0.2, 0.22, 0.222, 0.2222, . . .
0.2, 0.22, 0.222, 0.2222, ......
a2 – a1 = 0.22 – 0.2 = 0.02
a3 – a2 = 0.222 – 0.22 = 0.002
As a2 – a4 ≠ a3 – a2
the given list of numbers does not form an A.P.
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
0, – 4, – 8, –12, . . .
0, –4, –8, –12,......
a2 – a1 = –4 – 0 = –4
a3 – a2 = – 8 – (–4)
= – 8 + 4 = –4
a4 – a3 = –12 – (–8) = –12 + 8 – 5
i.e., ak + 1 – ak is the same every time. So. the given list of numbers forms an A .P. with the common difference d = –4.
The next three terms are :
– 12 + (–4) = –12 – 4 = –16
– 16 + (–4) = –16 – 4 = –20
and – 20 + (–4) = –20 – 4 = –24
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
i.e., ak + 1 – ak is the same every time. So, the given list of numbers forms an A .P. with the common difference d = 0.
The next three terms are :
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
1, 3, 9, 27, . .
1, 3, 9, 27,.......
a2 – a1 = 3 – 1 = 2
a3 – a2 = 9 – 3 = 6
As a2 – ≠ a3 – a2
the given list of numbers does not form an A .P.
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
a, 2a, 3a, 4a, . .
a, 2a, 3a, 4a, ........
a2 – a1 = 2a – a = a
a3 – a2 = 3a – 2a = a
a4 – a3 = 4a – 3a = a
i.e., ak + 1 – ak is the same every time. So, the given list of numbers form an A .P. with the common difference d = 0.
The next three terms are :
4a + a = 5a, 5a + a = 6a
and 6a + a = 7a.
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
a, a2 , a3 , a4 , . . .
a, a2, a3, a4, ..............
a2 – a1 = a2 – a = a(a – 1)
a3 – a2 = a3 – a2 = a2 (a – 1)
As a2 – a1 ≠ a3 – a2
the given list of numbers does not form an A .P.
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
12, 32, 52, 72,.......
Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms.
12, 52, 72, 73,.......
12, 52, 72, 73,.......
= 52 – 12 = (5 – 1) (5 + 1)
= (4) (6) = 24
a3 – a2 = 72 – 52 = (7 – 5) (7 + 5)
= (2) (12) = 24
a4 – a3 = 73 – 72 = 73 – 49 = 24
i.e., ak + 1 ak is the same every time. So, the given list of numbers forms an A .P. with
the common difference d = 24.
The next three terms are : 73 + 24 = 97 97 + 24 = 121
and 121 + 24 = 145.
Choose the correct choice in the following and justify :
30th term of the AP: 10, 7, 4, . . . , is
(A) 97 (B) 77 (C) –77 (D) – 87
The given A. P. is 10, 7, 4
Here, a = 10
d = 7 - 10 = -3
and n = 30
We know that, an = 1 + (n - 1) d
So, a30 = 10 + (30 - 1) (-3) a30 = 10 - 87
a30 = -77
Hence the correct choice is (C) = - 77.
Choose the correct choice in the following and justify :
30th term of the AP: 10, 7, 4, . . . , is
11th term of the A.P. is
The given A. P. is
Here, a = -3
and n = 11
We know that an = a + (n - 1) d
Hence, the correct choice is (B) 22.
In the following APs, find the missing terms in the boxes.
Let the common difference of the given A .P. be d. Then,
Third term = 2 + d + d= 2 + 2d According to the question,
2 + 2d = 262d = 26 - 2
2d = 24
So, second term = 2 + d = 2 + 12 = 14.
Hence, the missing termed in the box 14.
In the following APs, find the missing terms in the boxes.
Let the first term and the common difference of the given A .P. be a and b respectively.
Second term = 13
⇒ a + (2 – 1) d = 13
⇒ a + d = 13 ...(i)
Fourth term = 3
⇒ a+ (4 – 1)d = 3
⇒ a + 3d = 3 ...(ii)
Solving (i) and (ii), we get
a = 18
d = –5
Therefore,
Third term = a + (3 – 1)d
= a + 2d
= 18 + 2(–5)
= 18 –10 = 8
Hence, the missing terms in the boxes are
In the following APs, find the missing terms in the boxes.
In the following APs, find the missing terms in the boxes.
Let the common difference of the given A. P. be d.
a = - 4
6th term = 6
Therefore,
Second term = -4 + 2 = -2
Third term = -2 + 2 = 0
Fourth term = 0 + 2 = 2
and, Fifth term = 2 + 2 = 4
Hence, the missing terms in the boxes are
In the following APs, find the missing terms in the boxes.
Let the first terms and the common difference of the given A .P. be a and d respectively.
Second term = 38
⇒ a + (2 – 1)d = 38
[∴ an = a + (n – 1) d]
⇒ a + d = 38 ...(i)
⇒ Sixth term = –22
⇒ a + (6 – 1 )d = –22
⇒ a + 5d = –22 ...(ii)
Solving (i) and (ii), we get
a = 53 d = –15
Therefore,
Third term = 53 + (3 –1 (–5)
[∵ an = a + (n – 1) d] = 53 – 30 = 23
Fourth term = 53 + (4 – 1) (–15)
[∵ an = a + (n – 1) d] = 8
Fifth term = 53 + (5 – 1) (–15)
[∵ = a + (n – 1) d] = –7
Hence, the missing terms in the boxes are :
Which term of the AP : 3, 8, 13, 18, . . . ,is 78?
The given A. P. is 3, 8, 13, 18, .....
Here, a = 3
d = 8 - 3 = 5
Let the nth term f=of the A. P. be 78
Then, an = a + (n - 1)d 78 = 3 + (n -1) (5)
5(n - 1) = 78 - 3
5 (n - 1) = 75
n - 1 = 15
n = 15 + 1
n = 16
Hence, 16th term of the A .P. is 78.
Sponsor Area
Find the number of terms in each of the following APs :
7, 13, 19, . . . , 205
7, 13, 19, . . . , 205
Here, a = 7
d = 13 - 7 = 6
And, an = 205
Let the number of terms be n.
Then, an = 205 a + ( n - 1) d = 205
7 + ( n - 1)6 = 205
6(n - 1) = 205 - 7
6(n - 1) = 198
n - 1 = 33
n = 33 + 1
n = 34
Hence, the number of terms of the given A .P., is 34.
Find the number of terms in each of the following APs :
Check whether – 150 is a term of the AP : 11, 8, 5, 2 . .
The given list of number is
11, 8, 5, 2,.....
a2 – ax = 8 – 11 = –3
a2 – a2 = 5 – 8 = –3
And, a4 – a3 = 2 – 5 = –3
i.e., ak + 1 – ak is the same every time. So, the given list of numbers form an A .P. with first term a = 11 and the common difference d = –3.
Let –150 be the nth term of the given A .P.
Then, an = -150
a + (n - 1)d = - 150
11 + (n - 1) (-3) = - 150
-3(n - 1 ) = - 150 -11
-3 (n - 1) = -161
3 ( n - 1) = - 161
3(n - 1) = 161
Find the 31st term of an AP whose 11th term is 38 and the 16th term is 73.
We have
a17 = a + 16d
and a10 = a + 9d
According to the given question,
a17 – a10 = 7
⇒ (a + 16d) – (a + 9d) = 7
⇒ a + 16d – a – 9d = 7
⇒ 7d – 7
⇒ d = 1
Hence, common difference is 1.
Which term of the AP : 3, 15, 27, 39, . . . will be 132 more than its 54th term?
Given A.P. is : 3, 15,27,39.....
Here a1 = 3, a2 = 15
a3 = 27, a4 = 39
d = a2 – a1 = 15 – 3 = 12
a54 = a (54 – 1)d
= 3 + 53 x 12
= 3 + 636 = 639
Let ntn term be 132 more than a54 We know that,
an = a + (n - 1)d
a54 + 132 = a + (n - 1)d 639 + 132 = 3 + (n - 1) x 12
771 - 3 = 12(n - 1)
768 = 12(n - 1)
Two APs have the same common difference. The difference between their 100th terms is 100, what is the difference between their 1000th terms?
Let the common difference of both the
A.P.’s = d
and First term of Ist A.P. = a
also first term of 2nd A .P. = b
Then, 200th term of 1st A .P. = a + 99d
and 100th term of IInd A .P. = b + 99d
Difference between their 100th term = 100
(given)
⇒ (a + 99d) – (b + 99d) = 100
⇒ a – b = 100 ...(i)
Now, a1000 of Ist A.P. = a + 999d
and a1000 of Ilnd A .P. = b + 999d
Hence, difference between their 1000th terms
= (a + 999d) (b + 999d) = a – b
= 100. [Using (i)]
For what value of n, are the nth terms of two APs: 63, 65, 67, . . . and 3, 10, 17, . . . equal?
Given A .P.s are :
63, 65, 67, ... and 3, 10, 17, ...
Here, a1 = 63, a2 = 65, a3 = 67, ....
and 6, = 3, b2 = 10, b3 = 17.....
Let d1 and d2 be the common differences of two given A .P.s respectively. Then
d1 = 65 – 63 = 67 – 65 = 2
and d2 = 10 – 3 = 17 – 10 = 7
Now, nth term of the 1st A .P. = a1 + (n – 1)d1
and nth term of the Ilnd A.P. = b1 + (n – 1 )d2
∵ nth terms of the given two A .P.s are equal. 63 + (n - 1) x 2 = 3 + (n - 1) x 7
63 + 2n -2 = 3 + 7n - 7
2n + 61 = 7n - 4
7n - 2n = 61 + 4
5n = 65
Hence, the required value of n = 13.
Find the 20th term from the last term of the AP : 3, 8, 13, . . ., 253.
We have
3, 8, 13,.....253
Here, a = 3
d = 5 l = 253
and n = 20
We know that,
nth term from the end is given by l – (n – 1)d i.e., 20th term from the end
= 253 – (20 – 1)5
= 253 – (19 x 5)
= 253 – 95 = 158
Case I.
T4 + T8 = 24
⇒ a + (4 – 1)d + a + (8 – 1)d = 24
⇒ a + 3d + a + 7d = 24
⇒ 2a + 10d = 24
⇒ a + 5d = 12 ...(i)
Case II. T6 + T10 = 44
⇒ a + (6 – 1)d + a + (10 – 1)d = 44
⇒ a + 5d + a + 9d = 44
2a + 14d = 44
⇒ a + 7d = 22 ...(ii)
Subtracting (i) from (ii), we get
(a + 7d) – (a + 5d) = 22 – 12
⇒ a + 7d – a – 5d = 10
⇒ 2d = 10
⇒ d = 5
Yearly income of Subba Rao is following :
5000, 5200, 5400, 5600...............
Here, a = 5000, d = 200, Tn = 7000
We know that, Tn = a + (n – 1) d
⇒ 7000 = 5000 + (n – 1) 200
⇒ 7000 = 5000 + 200n – 200
⇒ 7000 = 4800 + 200n
⇒ 200n = 2200
⇒ n = 11
Hence, in the 11th year, his income reached by Rs. 7000.
Weekly savings of Ramkali is following :
5, 6.75, 8.50, 10.25............
Here, a = 5, d = 1.75, Tn = 20.75
We know that, Tn = a + (n - 1) d 20.75 = 5 + (n - 1) (1.75)
20.72= 5 + 1.75 n - 1.75
20.75 = 1.7n + 3.25
1.75n = 17.5
Hence, n = 10.
Find the sum of the following APs:
2, 7, 12, ... to 10 terms.
Here, a = 2
d = 7 – 2 = 12 – 7 = 5
And, n = 10
We know that,
= 5 x [4 + 9 x 5]
= 5 x [4 + 45]
= 5 x 49 = 245
Hence, the sum of First 10 terms of the given
A .P. = 245 F
Find the sum of the following APs:
–37, –33, –29, . . ., to 12 terms.
Here, a = –31
d = –33 – (–37)
= – 33 + 37 = 4
n = 12
We know that,
= 6 [-74 + 11 x 4]
= 6 x [-74 + 44]
= 6 x (-30) = -180
Hence, the sum of First 12 terms of the given
A.P. = –180
Find the sum of the following APs:
0.6, 1.7, 2.8, . . ., to 100 terms.
Here a = 0.6
d = 1.7 – 0.6 = 1.1 And, n = 100 We know that,
= 50 x [2 x 0.6 + (100 - 1) x 1.1]
= 50 x [1.2 + 108.9]
= 50 x 110.1 = 5505.0
Hence, the sum of first 100 terms of the given
A.P. = 5505.
Find the sum of the following APs:
Here,
And n =11
We know that,
Hence, the sum of first 11 terms of the given .
Let ‘a’ be the firs term and ‘d’ the common difference, then
a = 34, d = –2, an = 10 = l
We know that,an = a + (n – 1)
⇒ 10 = 34 + (n – 1) (–2)
⇒ 10 = 34 –2n + 2
⇒ 10 = 36 – 2n
⇒ –26 = –2n ⇒ n = 13
In an AP
Given a = 5, d = 3, an =50, find n and Sn.
Here a = 5, d = 3, an = 50
We know that, an = a + (n – 1 )d
⇒ 50 = 5 + (n – 1) x 3
⇒ 50 – 5 = 3 x (n – 1)
⇒ 45 = 3 x (n – 1)
= 8 x [ 10 + 15 x 3]
= 8 x 10 + 45
= 8 x 55 = 440
Hence, n = 16
and Sn =S16 = 440
In an AP
given a = 7, a13 =35, find d and S13.
Here, a = 7, a13 =35, find d and S13.
We know that, an = a + (n - 1)d a13 = 7 + (13 - 1)d
35 = 7 + 12d
35 - 7 = 12d
12d = 28
In an AP
Given a12 = 37, d = 3, find ‘a’ and S12.
Here, a12 = 37, d= 3
We know that,
an = a + (n - 1)d a12 = a + (12 - 1) x 3
37 = a + 11 x 3
a = 37 - 33 = 4
And,
Here, a3 = 15
S10 = 120
We know that,
Solving (i) and (ii)
5d = -6
Tips: -
[Hints : Numbers are a – d, a, a + d.]Sponsor Area
Solution not provided.
Ans. 1 or 2
Find a30 – a20 for the A .P.
(i) –9, –14, –19, –24........... •
(ii) a, a + d, a + 2d, a + 3d,.........
Solution not provided.
Solution not provided.
Ans. 3n - 9
Solution not provided.
Ans. 95, 3n - 1
Solution not provided.
Ans. -7, -1, - 5, or 5, - 1, - 7, .....
Solution not provided.
Ans. 4, 6, 8 or 8, 6, 4
Solution not provided.
Ans. 5
The first term of an A .P. is 5 and its 100th term is –292. Find the 50th term of this A .P.
Solution not provided.
Ans. - 145
Solution not provided.
Ans. 6n - 1
Solution not provided.
Ans. 1175
Solution not provided.
Ans. 10n - 2
Solution not provided.
Ans. 80
Solution not provided.
Ans. 59
Solution not provided.
Ans. 0
Solution not provided.
Ans. a = -14, d= 4
Solution not provided.
Ans. -1, 4, 740
Find the sums given below :
(i) 101 + 99 + 97 +.........+ 47
(ii) 5 + 8 + 11 +.........+ 185
(iii) 2 + 4 + 6 +.........+ 200
(iv) 3 + 11 + 19 +.........+ 803
Solution not provided.
Ans. (i) - 336 (ii) 5795 (iii) 10100 (iv) 40703
In an A .P.
(i) given a = 5, d = 3, Tn = 50, find n and Sn.
(ii) given a = 6, d = 4, Tn = 50 find n and Sn.
(iii) given a = 7, d = 6, Tn = 43, find n and Sn.
Solution not provided.
Ans. (i) 16; 44, (ii) 12; 336 (iii) 7; 175
Solution not provided.
Ans. 98450
Solution not provided.
Ans. 50500
A manufacturer of T.V. sets produced 600 sets in the third year and 700 sets in the seventh year. Assuming that the production increases uniformly by a fixed number every year find
(i) the production in the 1st year.
(ii) the production in the 10th year.
(iii) the total production in first 7 years.
Solution not provided.
Ans. (i) 550, (ii) 775, (iii) 4375
Solution not provided.
Ans. 25 Years
Solution not provided.
Solution not provided.
Ans. 19
Solution not provided.
Ans. 2
Solution not provided.
Ans. 272
Solution not provided.
Ans. 740
Solution not provided.
Ans. 6954
Solution not provided.
Ans. 13, 7
Solution not provided.
Ans. 1150
Solution not provided.
Ans. 99090
Solution not provided.
Ans. 13; 6
Solution not provided.
Ans. 109
Solution not provided.
Sponsor Area
Solution not provided.
Ans. - 525
Solution not provided.
Ans. 18
Solution not provided.
Ans. 16 or 17
Solution not provided.
Ans. - 34
Solution not provided.
Ans. 6n - 1
Solution not provided.
Ans. 2, 7, 12, 17, ......
Solution not provided.
Ans.- 925
Solution not provided.
Ans. 8, 10, 12, 14, .....
Solution not provided.
Ans. 8, 4, 6, 2, 0, .....
Solution not provided.
Ans. 2, 7, 12 , 17, ......
Solution not provided.
Ans. -880
Solution not provided.
Ans. 25
Solution not provided.
Ans. 5, 1, -3, 7, ......
Solution not provided.
Ans. -3, 2, 7, 12, ...
Solution not provided.
Ans. 6n -1
Solution not provided.
Ans. 0
Solution not provided.
Ans. 4n + 3
Solution not provided.
Ans. -465
Solution not provided.
Ans. 10n - 2
Solution not provided.
Ans. 18 ro 19
Solution not provided.
Ans. n(n+2)
Solution not provided.
Ans. 21, 978
Solution not provided.
Ans. 27993
Solution not provided.
Ans. 860
Solution not provided.
Ans. 31
Solution not provided.
Ans. 54
Solution not provided.
Ans. 1350
Solution not provided.
Ans. 3774
Solution not provided.
Ans. 146
Solution not provided.
Ans. -1, 5, 11, 17 and T12 = 65
Solution not provided.
Ans. -5, 1, 7 or 7, 1, -5
Find the sum of the first 21 terms of the A .P. whose 2nd terms is 8 and 4th term is 14.
Solution not provided.
Ans. 735
The sum of the first n terms of an A .P. is given by Sn = 3n2 + 2n. Determine the A .P. and its 15th term.
Solution not provided.
Ans. 5, 11, 17, 23;, T15 = 89
The sum of the first n terms of an A .P. is given by Sn = 3n2 + 2n. Determine the A .P. and its 15th term.
Solution not provided.
Ans. 3, 7, 11 or 11, 7, 3
Solution not provided.
Ans. 1875
Solution not provided.
Ans. -46
Solution not provided.
Ans. 1188
Solution not provided.
Ans. 3600
Solution not provided.
Ans. 3900
Solution not provided.
Ans. 76
Solution not provided.
Ans. 816
Solution not provided.
Ans. 15, 000
Solution not provided.
Ans. 6000
Solution not provided.
Ans. 7, 12, 17, 22, .....
Solution not provided.
Ans. 70336
Solution not provided.
Ans. 3, 7, 11, 15, .....
Solution not provided.
Ans. 1625
Solution not provided.
Ans. 37674
Solution not provided.
Ans. 44th term
Solution not provided.
Ans. 53rd term
Find the term of the arithmetic progression 9, 12. 15, 18...........which is 39 more than its 36th term.
Solution not provided.
Ans. 49
Solution not provided.
Ans. 2, 7, 12, ......58
Solution not provided.
Ans. 1175
Solution not provided.
Ans. 3285
Solution not provided.
Ans. 3, 9, 15, 21, .........
Solution not provided.
Ans. 65th term
Solution not provided.
Ans. - 288
Solution not provided.
Ans. 60th term
Solution not provided.
Ans. 37
Solution not provided.
Ans. a = 9, b = -3
Solution not provided.
Ans. - 4
Solution not provided.
Ans. 67
Solution not provided.
Ans. P + 9q
Solution not provided.
Ans. 98
Solution not provided.
Ans. - 13, - 8, - 3
Solution not provided.
Ans. 1605
Solution not provided.
Ans. 13
Solution not provided.
Ans. 0
Solution not provided.
Ans. n = 6, d = 5
Solution not provided.
Ans. n = 15, d = -3
Solution not provided.
Ans. n = 12, d = -3
Solution not provided.
Ans.741
Solution not provided.
Ans. 3
Solution not provided.
Ans. p = 4
Solution not provided.
Ans. 6n - 7
Solution not provided.
Ans. 10n - 2
Solution not provided.
Ans. -13, -8, -3, 2, .....
Solution not provided.
Ans. 6, 11, 16, 21, .....
Solution not provided.
Solution not provided.
Ans. 31st term
Solution not provided.
Ans. 7, 91
Solution not provided.
Ans. k = 3
Which term of AP; 121, 117, 113,.....is its first negative terms ?
(a) 31 (b) 33 (c) 32 (d) 34
Solution no provided.
Ans. (b)
The 8th term of 117, 104, 91, 78,.........
(a) 25 (b) 26 (c) 27 (d) 28
Solution not proovided.
Ans. (b)
Solution not proovided.
Ans. By definition of A. P.
Which term of the sequence 114, 109, 104,.........is the first negative terms ?
(a) 24 (b) 25 (c) 26 (d) 27
Solution not provided.
Ans. (a)
The 7th term of an AP is 32 and 13th term is 62. The value of common difference is
(a) 4 (b) 5 (c) 6 (d) 7
Which term of the AP 3, 15, 27,39,........will be 132 more than its 54th term ?
(a) 64th term (b) 63th term (c) 65th term (d) 66th term
Solution not provided.
Ans. (c)
The 10th term from the end of the A .P., 8,10, 12,........ 126 is
(a) 107 (b) 106 (c) 108 (d) 109
Solution not provided.
Ans. (c)
The first term, common difference and last term of an A .P. are 12, 6 and 252 respectively. The sum of all terms is
(a) 5410 (b) 5411 (c) 5412 (d) 5413
Solution not provided.
Ans. (c)
The sum of all two digit positive numbers divisible by 3 is
(a) 1664 (b) 1665 (c) 1666 (d) 1600
Solution not provided.
Ans. (b)
If a6 – a5 is 200 then the value of a7 – a6 of the same A .P. will be
(a) 100 (b) 400 (c) 200 (d) 300
Solution not provided.
Ans. (c) [Difference between any two consecutive numbers is always same]
Find the sum of three numbers is an A .P. is 27 and their product is 405. The numbers are : (a) (3,9,15) (b) (15, 9, 3) (c) both (a) and (b) (d) (3, 9, 12)
Let the three numbers are a - d, a and a + d (a - d) +a + (a + d) = 27
a = 9, Also, (a - d) (a) (a + d) = 405
Ans (c)
Solution not provided.
Ans. (d)
Cost of digging the well after 1 metre of digging of Rs. 150 = a4
Cost of digging the well after 2 metres of digging
= Rs. 150 + Rs. 50
= Rs. 200 = a2
Cost of digging the well after 3 metres of digging
= Rs. 150 + Rs. 50
= Rs. 2a = a3
Cost of digging the well after 4 metres of digging
= Rs. 200 + Rs. 50
= Rs. 250 = a4
and so on.
a2 – a4 = Rs. 200 – Rs. 150 = Rs. 50
a3 – a2 = Rs. 250 – Rs. 200 = Rs. 50
a4 – a3 = Rs. 350 – Rs. 250 = Rs. 50
i.e., ak +1 – ak is the same every time.
So this list of numbers forms an A .P. with the first term a Rs. 150 and the common difference d = Rs. 50.
a = 10, d = 10
First term = a = 10
Second term = 18 + d = 10+ 10 = 20
Third term = 20 + d = 20 + 10 = 30
Fourth term = 30 + d = 30 + 10 = 40
Hence, first four terms of the given A .P. are 10, 20, 30, 40.
a = –2, d = 0
First term = a = – 2
Second term = –2 + d = –2 + 0 = –2
Third term = –2 + d = –2 + 0 = –2
Fourth term = –2 + d = –2 + 0 = –2
Hence first, first four terms of the given A .P. are -2, -3, -2 -2.
We have
a17 = a + 16d
and a10 = a + 9d
According to the given question,
a17 – a10 = 7
⇒ (a + 16d) – (a + 9d) = 7
⇒ a + 16d – a – 9d = 7
⇒ 7d – 7
⇒ d = 1
Hence, common difference is 1.
Let the common difference of both the
A.P.’s = d
and First term of Ist A.P. = a
also first term of 2nd A .P. = b
Then, 200th term of 1st A .P. = a + 99d
and 100th term of IInd A .P. = b + 99d
Difference between their 100th term = 100
(given)
⇒ (a + 99d) – (b + 99d) = 100
⇒ a – b = 100 ...(i)
Now, a1000 of Ist A.P. = a + 999d
and a1000 of Ilnd A .P. = b + 999d
Hence, difference between their 1000th terms
= (a + 999d) (b + 999d) = a – b
= 100. [Using (i)]
In an A.P. :
Given a = 2, d = 8, Sn = 90, find ‘n’ and an
Here, a = 2, d = 8, Sn = 90
We know that,
Sn = [2 x 2 + (n -1)d]
180 =n[2 x 2 (n - 1) x 8]
180 = n(8n - 4)
180 = 8n2 - 4n
8n2 - 4n - 180 = 0
2n2 - n - 45 = 0 [Dividing by 4]
2n(n - 5) (2n + 9) = 0
n - 5 = 0 or 2n + 9 = 0
n = 5 or n =
But number of terms cannot be (- ve)
Now, a5 = a+ 4d
= 2 + 4 + 8
Hence, n = 5
an = 34
In an A.P.
Given a = 8, an = 62, Sn = 210, find ‘n’ and ‘d’.
Here a = 8
Sn = 210
We know that, an = a + (n - 1)d 62 - 8 = (n - 1)d
54 = (n -d)d ...(i)
And, Sn = '[ 2a - (n - 1) d
210 =
[ 2 x 8 + (n - 1) d]
420 = n[16 +(n - 1)d] .......(ii)
From (i) and (ii), we get
420 = n[ 16 + 54] 420 = 70n
Putting this value of n in (i) we get
54 = (6 -1) x d 5d = 54
d =
Hence, n = 6 and d =
In an A.P.
Given an = 4, d = 2, Sn = –14, find ‘n’ and ‘a’.
Here, an = 4, d = 2
Sn = –14
We know that,
an = a + (n -1)d 4 = a + (n -1) x 2
4 = a + 2n - 2
a + 2n = 6
a = 6 - 2 n ....(i)
And. Sn = [2a+ (n - 1)d]
- 14 =
- 28 = n[2a + 2 (n -1) ]
- 28 = 2n [a + (n -1)]
- 14 = n[a + (n - 1)] ......(ii)
Putting the value of (i) in (ii), we get,
– 14 = n [6 – 2n + n – 1]
⇒ – 14 = n[5 – n]
⇒ –14 = 5n – n2
⇒ n2 –5n – 14 = 0
⇒ (n – 7) (n + 2) = 0
⇒ n – 7 = 0 or n + 2 = 0
⇒ n = 7 or n = –2
But n cannot be –ve. ∴ n = 7.
Putting this value of V in equation (i), we get
a + 2 x 7 = 6
⇒ a = 6 – 14 = – 8
Hence, n = 7 and a = –8
In an A.P.
Given a = 3, n = 8, S = 192, find ‘d’.
Here a = 3, n = 8
S = 192
We know that,
6 +7d = 48
Hence, d = 6 Ans.
In an A.P.
Given l = 28, S = 144, n = 9, find ‘a’.
Here, l = 28, S = 144
n = 9
l = a + (n – 1)d
28 = a + (9 – 1)d
⇒ 28 = a + 8d ...(i)
And,
32 = 2(a + 4d)
a + 4d = 16 .....(ii)
Solving (i) and (ii) we get,
a = = 32 -28 = 4
Hence , a = 4
How many terms of the A.P. 9, 17, 25, ... must be taken to give a sum of 636?
But number of terms cannot be –ve. ∴ n = 12.
Hence, the number of terms is 12.
The first term of an AP is 5, the last term is 45 and the sum is 400. Find the number of terms and the common difference.
Here a = 5, l = 45, S = 400
We know that,
Here, a = 17, l = 350, d = 9
We know that,
l = a + (n - 1)d 350 = 17 + (n -1) x 9
350 -17 = 9 x (n - 1)
333 = 9 x (n -1)
n - 1 =
n = 37 + 1 = 38
Hence, there are 28 terms.
= 19 x 367 = 6973.
Find the sum of first 51 terms of an AP whose second and third terms are 14 and 18 respectively.
Here n = 51, a2 = 14, a3 = 18
d = a3 – a2 = 18 – 14 = 4 a2 = a + d
⇒ 14 = a + 4
⇒ a = 14 – 4 = 10
We know that,
If the sum of first 7 terms of an AP is 49 and that of 17 terms is 289, find the sum of first n terms.
Show that a1 , a2 , . . ., an, . . . form an AP where an is defined as below :
an = 3 + 4n
It is given that,
an = 3 + 4n
So, a1 = 3 + 4(1) = 3 + 4 = 7
a2 = 3 + 4 (2) = 3 + 8 = 11
and a3 = 3 + 4(3) = 3 + 12 = 15
Now, er have following numbers :
7, 11, 15, ...........
Since the difference between each pair of consecutive terms are constant
So, the given number forms an A. P.
Here, a = 7, d = 4, n = 15
We know that,
Show that a1 , a2 , . . ., an, . . . form an AP where an is defined as below :
an = 9 – 5n
It is given that :
an = 9 – 5n
a1 = 9 – 5(1) = 9 – 5 = 4
a2 = 9 – 5 (2) = 9 – 10 = –1
and a3 = 9 – 5(3) = 9 – 15 = –6
Now, we have following numbers :
4, –1,–6, –11,.........
Since, the difference between each pair of consecutive terms are constant.
So, the given numbers form an A.P.
Here, a = 4, d = –5, n = 15
If the sum of the first n terms of an AP is 4n – n2 , what is the first term (that is S1 )? What is the sum of first two terms? What is the second term? Similarly, find the 3rd, the 10th and the nth terms.
We have given that
Sum of the first n terms = 4n – n2
⇒ Sn = 4n – n2
Put, n = 1, then
S1 = 4(1) – (1)2 = 4 – 1 = 3
⇒ d1 = 3
Hence, the first term is
Put n = 2, then
S2 = 4(2) – (2)2
= 8 – 4 = 4
Hence, the sum of two terms is 4.
Now, second term = S2 – S1 = 4 – 3 = 1
Put n = 3, then
S3 = 4(3) – (3)2
= 12 – 9 = 3
Third term = S3 – S2 = 3 – 4 = –1
Put n = 9, 10
S9= 4(9) – (9)2
= 36 – 81 = –45
S10= 4(10) – (10)2
= 40 –100 = –60
∴ Tenth term = S10 – S9
= – 60 – (–45)
= – 60 + 45 = –15
Now, Sn –1 = 4(n – 1) – (n – 1)2
= (4n – 4) – (n2 + 1 – 2n)
= 4n – 4 – n2 – 1 + 2n
= 6n – n2 – 5
∴ nth term = Sn – Sn – 1
= (4n – n2) – (6n – n2 – 5)
= 4n – n2 – 6n + n2 + 5
= 5 –2n.
Find the sum of the first 40 positive integers divisible by 6.
The A .P.’s of the first 40 positive integers be 6. 12, 18, 24,......., 40 terms.
Here, a = 6, d = 6, n = 40
Find the sum of the first 15 multiples of 8.
Multiples of 8 are : 8, 16, 24, 32.....which form an A .P.
It is given that, a = 8, d =16 – 8 = 8, here n = 15
We know that,
Hence, the sum of first 15 multiples of 8 = 960.
Find the sum of the odd numbers between 0 and 50.
Odd numbers between 0 and 50 are
1, 3, 5, 7.....which form an A .P.
With a = 1, d = 3 – 1 = 2, an = 49 We know that,
Here a1 = 200, a2 = 250
a3 = 300, d = 50, n = 30
We know that,
Since each prize is Rs. 20 less than its preceding prize, therefore, the values of the seven successive cash prizes will form an A .P.
Let the first prize be Rs. a. Then, Successive prize = Rs. (a – 20), Rs. (a – 40),
Rs. (a – 60)..........Here, first term = a
Common difference = (a – 20) – a = –20 n = 7 and Sn = 700
Hence value of first prize = Rs. 160, and successive prizes are
Rs. (a – 20), Rs. (a – 40), Rs. (a – 60) ...
i.e. Rs. (160 – 20), Rs. (160 – 40), Rs. (160 – 60)...
i.e. Rs. 140, Rs. 120, Rs. 100 ...
In a school, students thought of planting trees in and around the school to reduce air pollution. It was decided that the number of trees, that each section of each class will plant, will be the same as the class, in which they are studying, e.g., a section of Class I will plant 1 tree, a section of Class II will plant 2 trees and so on till Class XII. There are three sections of each class. How many trees will be planted by the students?
Three sections of class I will plant = 1 x 3 = 3
Three sections of class II will plant = 2 x 3 = 6
Three sections of class III will plant = 3 x 3 = 9 and so on.
Three sections of class XII will plant = 12 x 3 = 36
So, we get an A .P. 3, 6, 9, ..., 36.
Here, a = 3
d = 6 - 3 = 3
an = 36
We know that, an = a +(n -1) d 36 = 3 + (n - 1)d
36 = 3 + (n - 1) x 3
36 - 3 = 3 x (n - 1)
33 = 3 x (n - 1)
Hence, the number of trees planted by the students = 234. Ans.
A spiral is made up of successive semicircles, with centres alternately at A and B, starting with centre at A, of radii 0.5 cm, 1.0 cm, 1.5 cm, 2.0 cm, . . . as shown in Fig. 5.4. What is the total length of such a spiral made up of thirteen consecutive semicircles?
We know that,
Length of semicircle = πr
l1, = π x 0.5 cm
l2 = π x 1.0 cm
3 = π x 1.5 cm
And, l4 = π x 2.0 cm and so on.
Let l be the total length of such a spiral made up of thirteen consecutive semi-circles.
Hence, total length of such a spiral made up of thirteen consecutive semi-circles = 143 cm. Ans.
In the bottom row = 20 logs
In the next row = 19 logs
In the row next to it = 18 logs and so on.
Thus, 20, 19, 18,... form an A .P. with
a1 = 20, a2 = 19, a3 = 18
Here d = 19 – 20 = (–1)
and Sn = 200
Hence, the required number of rows are 16 and in the top row there are 5 logs.
In a potato race, a bucket is placed at the starting point, which is 5 m from the first potato, and the other potatoes are placed 3 m apart in a straight line. There are ten potatoes in the line (see the given Fig.)
A competitor starts from the bucket, picks up the nearest potato, runs back with it, drops it in the bucket, runs back to pick up the next potato, runs to the bucket to drop it in, and she continues in the same way until all the potatoes are in the bucket. What is the total distance the competitor has to run?
To pick up the first potato the distance run = 2 x 5 m
To pick up the second potato the distance run = 2 x (5 + 3) m
To pick up the third potato the distance run = 2 x (5 + 6) m and so on.
Total distance the competitor has to run = 2 x 5 + 2 x (5 + 3) + 2 x (5 + 6) + ... upto 10 terms
= 10 + 16 + 22 + .... which is an A .P.
Here, a = 10, d = 16 – 10 = 6 and n = 10
Here the total istance the compatitar has to sum = 370 m.
Tips: -
[Hint : To pick up the first potato and the second potato, the total distance (in metres) run by a competitor is 2 × 5 + 2 × (5 + 3)]
Which term of the AP : 121, 117, 113, . . ., is its first negative term? [Hint : Find n for an < 0]
he given A .P. is 121, 117, 113, ... Here, a = 121
d = 117 – 121 = –4 Let the nth term of the A.P. be the first negative term. Then,
Least integral value of n = 32. Hence, 32nd term of the given A .P. is the first negative term 9.
The sum of the third and the seventh terms of an AP is 6 and their product is 8. Find the sum of first sixteen terms of the AP.
Let the first term and the common difference of the A .P. be a and d respectively.
According to the question,
Third term + seventh term = 6
A ladder has rungs 25 cm apart. (see the given Fig.). The rungs decrease uniformly in length from 45 cm at the bottom to 25 cm at the top. If the top and the bottom rungs are apart, what is the length of the wood required for the rungs?
Number of rungs (n) =
Hence, there are 10 rungs.
The length of the wood required for the rungs (S10).
The houses of a row are numbered consecutively from 1 to 49. Show that there is a value of x such that the sum of the numbers of the houses preceding the house numbered x is equal to the sum of the numbers of the houses following it. Find this value of x.
The consecutive numbers on the houses of a row are 1, 2, 3, ... 49.
Clearly this list of number forming an A .P.
Here, a = 1,d = 2 – 1 = 1
According to the question,
Hence the required values of x is 35.
Tips: -
[Hint : Volume of concrete required to build the first step = ]
Which of the following list of numbers does form an A .P. ? If they form an A .P., write the next two terms.
(i) 6, 1, –4, –9, –14............
(ii) 1, –3, –5...........
(iii) –2. 2. –2, 2, –2.............
(iv) 1, 1, 1, 2, 2, 3, 3,.............
(i) a2 – a1 = 1 – 6 = –5
a3 – a2 = –4 – 1 = –5
a4 – a3 = –9 – (–4) = –9 + 4 = –5
And, a5 – a3 = –14 – (–9) = –14 + 9 = 5
Since, the difference between each pair of consecutive terms are constant.
So, the given numbers form an A.P. with the common difference -5.
The next two terms are :
–14 + (–5) = –14 – 5 = –19
–19 + (–5) = –24.
(ii) a2 – a1 = –1 – 1 = –2
a3 – a2 = –3 – (–1) = –3 + 1 = –2
a4 – a3 = –5 – (–3) = –5 + 3 = –2
Since, the difference between each pair of consecutive terms are constant.
So, the given numbers form an A .P. with the common difference -2.
The next two terms are :
–5 + (–2) = –5 – 2 = –7
–7 + (–2) = –7 – 2 = –9.
(iii) a2 – a1 = 2 – (–2) = 2 + 2 = 4
a3 –a2 = –2 – (2) = –2 – 2 = –4
a4 – a3 = –5 – (–3) = –5 + 3 = –2
Since, the difference between each pair of consecutive terms are not constant.
So, the given numbers does not form an A .P.
(iv) a2 – a, = 1 – 1 = 0
a3 – a2 = 1 – 1 = 0
a4 – a3 = 2 – 1 = 1
a5 = 2 – 2 = 0
a6 – a5 = 3 – 2 = 1
a7 – a6 = 3 – 3 = 0
Since, the difference between each pair of consecutive term are not constant.
So, the given numbers does not form an A .P
In which of the following situations, does the list of numbers involved make an arithmetic progression and why ?
(i) The height (in cm) of some students of a school standing in a queue in morning assembly are 147, 148, 149........,157.
(ii) The cash prizes (in Rs.) given by a institute to the papers of class X and XII are respectively, 500, 700, 900, ........ 1700.
(iii) The taxi fare after each km when the fare is Rs. 15 for the first km and Rs. 8 for each additional km.
(iv) The cost of painting the wall of a building, when it costs Rs. 50 for the first metre and rises by Rs. 20 for subsequent metre.
(v) The individual academic fee of the institute when it charge Rs. 500 for the first month and Rs. 100 for each subsequent month.
(i) Here, 147, 148, 149,....... 157
a2 – a1 = 148 – 147 = 1
a3 – a2 = 149 – 148 = 1
Since, the difference between each pair of consecutive terms are constant.
So, the given numbers form an A .P.
(ii) Here, 500, 700, 900,.......... 1700
a2 – ax = 700 – 500 = 200
a3 – a2 = 900 – 700 = 200
Since, the difference between each pair of consecutive terms are constant.
So, the given numbers form an A .P.
(iii) Here,
Taxi fare for first km = 15
for second km = 15 + 8=23
for third km = 23 + 8 = 31
So, we have 15, 23, 31,...........
Since, the difference between each pair of consecutive terms are 8.
So, the given numbers form an A .P.
(iv) Cost of painting the wall of building for
First metre = 50
Cost of painting the wall of building for
2nd metre = 50 + 20 = 70
Cost of painting the wall of building for
3rd metre = 70 + 20 = 90
So, we have 50, 70, 90,...........
Since, the difference between each pair of consecutive terms are 20.
So, the given numbers form an A .P.
(v) The academic fees for
Ist month = 500
Fees for 2nd month = 500 + 100 = 600
Fees for 3rd month = 600 + 100 = 700
So, we have 500, 600, 700,...........
Since, the difference between each pair of consecutive terms are 100.
So, the given numbers form an A .P.
(i) a = 10, d = 10.
(ii) a = –1, d = 1/2
(iii) a = –1.25, d = 0.25.
(iv) a = p, d = –3q.
(v) a = b, d = 2c.
Here, (i) a = 10, d = 10 then,
First term = 10
Second term = 10 + 10 = 20
Third term = 20 + 10 = 30
and fourth term = 30 + 10 = 40
So, first four terms are 10, 20, 30, 40,...........
Find the next term of the A. P.
Which term of the A.P. 21, 18, 15.....is zero?
Here, a = 21, d = 18 - 21 = -3 and an = 0 an = a + (n -1) d
0 = 21 + (n -1) (- 3)
3 (n - 1) = 21
3n = 24
Hence, eighth term is zero.
Which term of the A .P. 14, 11, 8..... is - 1?
Let nth term of the A.P. 14, 11, 8,.... is – 1.
Here, a = 14, d = 11 – 14 = 8 – 11 = – 3 and an = – 1
Hence, 6th term of the given A .P. is – 1.
(i) For what value of p, are 2p – 1,7 and 3p, three consecutive terms of an A . P. ?
(ii) For what value of p are 2p + 1, 13, 5p –3, three consecutive terms of an A . P. ?
(i) 2p – 1, 7 and 3p will be three consecutive terms of an A .P. if
Ilnd term – Ist term =IIIrd term – II term
⇒ 7 – (2p – 1) = 3p –7
⇒ 7 – 2p + 1 = 3p – 7
⇒ –2p – 3p = – 7 –8 ⇒ – 5p = – 15
⇒ p = 3.
(ii) 2p + 1, 13 and 5p – 3 will be three consecutive terms of an AP if
13 – (2p + 1) = (5p – 3) – 13
⇒ 13 – 2p – 1 = 5p – 3 – 13
⇒ –2p – 5p = –16 –12
⇒ –7p = –28
⇒ p = 4.
Find the 10th term from the end of the following A .P. :
(i) 1. 6, 11, 16............201
(ii) 3, 6, 9, 12........... 102
(i) We have, l = 201,d = 5
∴ 10th term from the end
= l – (n –1) d
= 201 – (10 – 1)5
= 201 – 45 = 156.
(ii) We have, l = 102, d = 3,
∴ 10th term from the end
= l – (n – 1)d
= 102 – (10 – 1)3
= 102 – 27 = 75.
Here, = p and d = q
We know that an = a1 + (n – 1) d
a10 = P + (10 – 1) q
= p + 9qHence, 10th term of the A .P. is p + 9q. Ans.
Here a1 = 25, an = - 17 and Sn = 60
We have, an = 6n + 2
a1 = 6(1) + 2 = 6 + 2 = 8
a2 = 6(2) + 2 = 12 + 2 = 14
and, a3 = 6(3) + 2 = 18 + 2 = 20
Now, common difference (d)
= a3 – a2 = 20 – 14 = 6
We have, an = 7 – 4n
an = 7 – 4 n
an = 7 – 4(1) = 7 – 4 = 3
a2 = 7 – 4 (2) = 7 – 8 = –1
and, a3 = 7 – 4 (3) = 7 – 12 = –5
Now, common difference (d) = a3 – a2 =– 5 + 1 = –4
We have, an = 3n + 5
a1 = 3(1) + 5 = 3 + 5 = 8
a2 = 3 (2) + 5 = 6 + 5 = 11
And, a3 = 3 (3) + 5 = 9 + 5 = 14
Now, common difference = a2 – a1 = 11 – 8 = 3.
x, 2x + k,3x + 6 are in A .P. if
(2x + k) – x = (3x + 6) – (2x + k)
⇒ 2x + k – x = 3x + 6 – 2x – k
⇒ x + k = x + 6 – k
⇒ 2k = 6
⇒ k = 3
Let a be the first term and d be the common difference of the A .P.
According to given statement,
a17 = a10 +7
⇒ a + 16d = a + 9d + 7
⇒ 16d – 9d = 1
⇒ 7d = 7
⇒ d = 1.
Let a be the first term and d be the common difference of the A .P. we have,
a9 = 0 ⇒ a + 8d = 0 ⇒ a = – 8d
Now, a29 = a + 28d = –8d + 28d = 20d
2(a19) = 2(a + 18d) = 2(– 8d + 18d)
= 2(10d) = 20d
Hence, a29 = 2 (a19)
Let a be the first term and d be the common difference of the A .P.
We have,
a5 = 0 ⇒ a + 4d = 0 ⇒ a = – 4d
Now, a23 = a + 22d = –4d + 22d = 18d
And 3 (a11) = 3(a + 10d)
= 3(– 4d + 10d)
= 3(6d) = 18d
Hence, a23 = 3 (a11) Proved.
Two digits numbers, which are divisible by
7 are, 14, 21, 28.......... 98.
Here, a = 14, d = 7 and l = 98
We know that, Tn = a + (n –1)d
⇒ 98 = 14 + (n – 1) (7)
[∵ l = Tn]
⇒ 98 = 14 + 7n – 7
⇒ 98 = 7n + 7
⇒ 98 = 7 = 7n
⇒ 91 = 7n ⇒ n = 13
Hence, number of terms (n) = 13.
We have, a3 = 5
⇒ a + (3 – 1) d = 5
⇒ a + 2d = 5 ...(i)
and a7 = 9
⇒ a + (7– n) d = 9
⇒ a + 6d = 9 ...(ii)
Subtracting (i) from (ii), we get
(a + 6d) – (a + 2d) = 4
⇒ a + 6d – a – 2d = 4
⇒ 4d = 4
⇒ d = 1
Putting the value of ‘d’ in (i), we get
a + 2d = 5 ⇒ a + 2(1) = 5
⇒ a + 2 = 5 ⇒ a = 3
Hence, the required A .P. be 3, 4, 5, 6, 7,...........
We have, an = –62,
a = 10 and d = –3 Now an = a + (n – 1)d
⇒ –62 = 10 + (n – 1) (– 3)
⇒ – 62 = 10 – 3n +3
⇒ – 62 = 13 – 3n
⇒ –3n = –75
⇒ n = 25
Now middle term = a13 = a + 12d
= 10 + 12(– 3)
= 10 – 36 = – 26
How many two digit numbers are divisible by 3.
We know, an = a + (n – 1)d
⇒ 99 = 12 + (n – 1) 3
⇒ 99 = 12 + 3n – 3
⇒ 99 = 9 + 3n
⇒ 3n = 90
⇒ n = 30Hence, there are 30 two-digit numbers which are divisible by 3.
We have, an = 3n + 5
a1 = 3(1) + 5 = 3 + 5 = 8
a2 = 3 (2) + 5 = 6 + 5 = 11
And, a3 = 3 (3) + 5 = 9 + 5 = 14
Now, common difference = a2 – a1 = 11 – 8 = 3.
x, 2x + k,3x + 6 are in A .P. if
(2x + k) – x = (3x + 6) – (2x + k)
⇒ 2x + k – x = 3x + 6 – 2x – k
⇒ x + k = x + 6 – k
⇒ 2k = 6
⇒ k = 3
Let a be the first term and d be the common difference of the A .P.
According to given statement,
a17 = a10 +7
⇒ a + 16d = a + 9d + 7
⇒ 16d – 9d = 1
⇒ 7d = 7
⇒ d = 1.
Let a be the first term and d be the common difference of the A .P. we have,
a9 = 0 ⇒ a + 8d = 0 ⇒ a = – 8d
Now, a29 = a + 28d = –8d + 28d = 20d
2(a19) = 2(a + 18d) = 2(– 8d + 18d)
= 2(10d) = 20d
Hence, a29 = 2 (a19)
Let a be the first term and d be the common difference of the A .P.
We have,
a5 = 0 ⇒ a + 4d = 0 ⇒ a = – 4d
Now, a23 = a + 22d = –4d + 22d = 18d
And 3 (a11) = 3(a + 10d)
= 3(– 4d + 10d)
= 3(6d) = 18d
Hence, a23 = 3 (a11) Proved.
Two digits numbers, which are divisible by
7 are, 14, 21, 28.......... 98.
Here, a = 14, d = 7 and l = 98
We know that, Tn = a + (n –1)d
⇒ 98 = 14 + (n – 1) (7)
[∵ l = Tn]
⇒ 98 = 14 + 7n – 7
⇒ 98 = 7n + 7
⇒ 98 = 7 = 7n
⇒ 91 = 7n ⇒ n = 13
Hence, number of terms (n) = 13.
Here a = 4, d = 12 – 4 = 8. Then = a + 20d = 4 + 20 x 8 = 4 + 160 = 164
Let an be 120 more than its 21st term
Hence, 36th term is 120 more than its 21st term.
We have, a3 = 5
⇒ a + (3 – 1) d = 5
⇒ a + 2d = 5 ...(i)
and a7 = 9
⇒ a + (7– n) d = 9
⇒ a + 6d = 9 ...(ii)
Subtracting (i) from (ii), we get
(a + 6d) – (a + 2d) = 4
⇒ a + 6d – a – 2d = 4
⇒ 4d = 4
⇒ d = 1
Putting the value of ‘d’ in (i), we get
a + 2d = 5 ⇒ a + 2(1) = 5
⇒ a + 2 = 5 ⇒ a = 3
Hence, the required A .P. be 3, 4, 5, 6, 7,..........
The list of two digit numbers which are multiples of 5 are
15, 20, 25, 30,...........95
We have, a = 15, d = 5, an = 95
We know, an = a + (n – 1) d
⇒ 95 = 15 + (n – 1)5
⇒ 95 = 15 + 5n – 5
⇒ 95 = 10 + 5n
⇒ 5n = 85
⇒ n = 17
Hence, there are 17 two digit numbers lie between 10 and 100 which are multiples of 5.
Here, P = 1000, r = 8%
Interest at the end of first year.
Interest at the end of second year
Interest at the end of third year
So, we have 80, 160, 240, ..............
Here, a = 80, d = 80
Therefore, interest at the end of 30 yrs. i.e. a30 is,
a30 = a + (30 –1) d = 80 + 29 x 80
= 80 + 2320 = 2400
So the interest at the end of 30 years is Rs. 2400.
The number of rose plants in the rows are 23, 21, 19, .......... 5
Here, a = 23, d = –2, an = 5
We know that,an = a + (n – 1)d
⇒ 5 = 23 + (n – 1) (–2)
⇒ 5 = 23 – 2n + 2
⇒ 5 = 25 – 2n
⇒ 2n = –20
⇒ n = 10
Hence, there are 10 rows in the flower bed.
Let ‘a’ be the 1st term and ‘d’ be the common difference of the A .P.
mam = nan
⇒ m[a + (m – 1) d] = n[a + (n – 1) d]
⇒ m[a + md – d) = n[a + nd – d]
⇒ ma + m2d – md = na + n2d – nd
⇒ ma – na + m2d – n2d – md + nd = 0
⇒ (m – n)a + (m2 – n2)d – d(m – n) =0
⇒ (m – n)a + (m + n) (m – n)d – (m – n)d = 0
⇒ (m – n) [a + (m + n)d – d] = 0
⇒ a + (m + n)d – d = 0 ⇒ a + (m + n – 1)d = 0
⇒ am + n = 0
Thus, the (m + n)th term of the given A .P. is zero.
Let the three parts, which are in A .P. be a – d, a, a + d
Case I.
a – d + a + a + d = 69
⇒ 3a = 69
a = 23 ...(i)
Case II. a (a – d) = 483 ...(ii)
Putting the value of (i) in (ii), we get
23 (23 - d) = 483
Thus, the three parts are
a - d = 23 - 2 = 21
a = 23
and a + d = 23 + 2 = 25
Let ‘a’ be the first term and ‘d’ the common difference of the given A .P. Then,
aP = q
⇒ a + (p – 1)d = q ...(i)
a = P
⇒ a + (q – 1 )d = P ...(ii)
Subtracting (ii) from (i), we get
(a – a) + (p – 1)d – (q – 1)d = q – p
⇒ d(p – 1 – q + 1) = q – p
d (p – q) = –(p – q)
d = –1
Putting the value of in (i), we get
a + (p – 1)d = q
⇒ a + (p – 1) (–1) = q
⇒ a – p + 1 = q
⇒ a = p + q – 1
Now, an = a + (n – 1)d
= (p + 1) + (n – 1) (1)
= p + q – 1 – n + 1 = p + q – n Proved.
Here, we have
a = 8, d = 2, n = 2 and l = 126
We know that,
nth term from the end
= l – (n – 1)d
= 126 – (10 –1)2
= 126 – 18
= 108
It is given that,
a4 + a8 = 24
⇒ a + 3d + a + 7d = 24
⇒ 2 a+ 10d = 24
⇒ a + 5d = 24 (i)
And,
a6 + a10 = 44
⇒ a + 5d + a + 9d = 44
⇒ 2a + 14d = 44
⇒ a + 7d = 22 (ii)
solving (i) and (ii) we get
a = –13 and d = 5
Hence, the first three terms are
a, a + d, a + 2d
⇒ – 13, (–13 + 5), (–13 + 2 x5)
= –13, –8,–3
⇒ 2a + 14d = 44
Problems Based on sum of ‘n’ th term of an A .P
The first and the last term of an A .P. are 4 and 81 respectively. If the common difference is 7, how many terms are there in the A .P. and what is their sum?
Sn = 3n2 –4n
⇒ Sn – 1= 3 (n – 1)2 –4 (n – 1)
∴ Sn – Sn –1 = (3n2 – 4n) – {3(n – 1)2 – 4 (n –1)}
⇒ an = (3n2 – 4n) – {3(n2 – 2n+ 1) – 4n ± 4} = 3n2 – 4n – {3n2 – 6n + 3 – 4n + 4}
= 3n2 – 4n – {3n2 – 10n + 7}
= 3n2 – 4n – 3n2 + 10n – 7
= 6n – 7
Hence, required nth term is 6n – 7.
If Sn, the sum of first n terms of an A .P. is given by Sn = 5n2 + 3n, then find its nthterm.
Sn = 5n2 + 3n
⇒ Sn – 1 = 5(n – 1)2 + 3(n – 1)
∴ Sn – Sn – 1 = (5n2 + 3n) – [5(n – 1)2 + 3(n – 1)}
⇒ an = (5n2 + 3n) – {5 (n2 – 2n + 1) + 3n – 3}
= (5n2 + 3n) – {5n2 – 10n + 5 + 3n –3}
= 5n2 + 3n – 5n2 + 7n – 2
= 10n – 2
Hence, required nth term is 10n – 2.
Sn = 5n2 + 3n
⇒ Sn – 1 = 5(n – 1)2 + 3(n – 1)
∴ Sn – Sn – 1 = (5n2 + 3n) – [5(n – 1)2 + 3(n – 1)}
⇒ an = (5n2 + 3n) – {5 (n2 – 2n + 1) + 3n – 3}
= (5n2 + 3n) – {5n2 – 10n + 5 + 3n –3}
= 5n2 + 3n – 5n2 + 7n – 2
= 10n – 2
Hence, required nth term is 10n – 2
Find the sum of the :
(i) First 25 terms of an A .P. whose nth term is given by an= 7 – 3n
We have that,
an = 7 – 3n
If n = 1, a1 = 7 – 3n
= 7 – 3 = 4
n = 2, a2 = 7 – 3(2)
= 7 – 6 = 1
n = 3, = 7 – 3(3)
= 7 – 9 = –2
n = 4, a4 = 7 – 3(4)
= 7 – 12 = –5
So, we have following A .P.’s 4, 1, – 2, – 5, ..........
Here, a = 4, d = –3
Hence, the sum of first 25 terms of an A .P.
be –925.
The sum of the first p, q and r terms of an A .P. are a, b, c respectively.
Prove that
If in sin A .P. the sum of m terms is equal to n and the sum of n terms is equal to m, then prove that the sum of (m + n) terms is –(m + n).
Here,
Sn = (n - 2) x 180
Since, n = 16 is not possible.
Hence, number of sides of the polygon = 9
The First number between 100 and 1000 which is multiple of 7 be 105 and last number 994.
Thus we have following A .P.’s
Tanvika purchases every year National Saving Certificates of value exceeding the last year purchases by Rs. 25. After 20 years, he find the total value of certificates purchased by him is Rs. 7250. Find the value of the certificates purchased.
(i) in the first year. (ii) in the 12th year.
⇒ 7250 = 10 (2a + 475)
⇒ 725 = 2a + 475 ⇒ 2a = 250
⇒ a = 125
Hence, the value of certificates purchased in first year = Rs. 125.
Now, value of certificates purchased in 12th year.
a12 = a + (12 – 1 )d = 125 + (11) (25) = 125 + 275 = Rs. 400.
Sequence of savings is 50, 100, 150,.........
Since, common difference between any two consecutive terms is constant (i.e., 50).
So, given sequence are in A .P.
Here, a = 50, d = 50, Sn = 10,500
Since, n = –21 is not possible.
Hence an = 20
i.e., In 20 months he will save Rs. 10500.
Given penalties are, Rs. 200, Rs. 250, Rs. 300 ......
Clearly, it is an arithmetic progression with first term a = 200, common difference d = 50 and Sn = Rs. 27750.
Since, n = –37 is rejected. Hence, the construction work is delayed for 30 days.
Savings in Rs. be 1, 2, 3, 4,................ The sequence 1, 2, 3, 4,............is an A. P. with first term (a) = 1 and common difference (d) 1.
Here, total number of days in March = 31 i.e., n = 31
Thus, we have a = 1, d = 1 and n = 31.
Hence, amount of savings in March 2008 in 496.
Solution not provided.
Ans.
Solution not provided.
Ans. -20, -16, -12, -8
Solution not provided.
Ans. -40, -15, 10, 35
Solution not provided.
Ans, 9, 9, 9, 9
Solution not provided.
Ans, p, p + 50, p + 100, p + 150
Solution not provided.
Ans, 5, 2, -1, -4
Solution not provided.
Ans, 10.0, 10.5, 11, 11.5
Solution not provided.
Ans. a = 2, d = 3
Solution not provided.
Ans. a = 1, d = 5
Solution not provided.
Ans. a = 17, d = 17
Solution not provided.
Ans. a = 0, d = 4
Solution not provided.
Ans. a = 4, d = - 4
Solution not provided.
Ans. a = - 14, d = - 5
Solution not provided.
Ans. a = 1, d = 2
a = 4, d = –3
First term = a = 4
Second term = 4 + d = 4 + (–3) = 1
Third term = 1 + d = 1 + (–3) = –2
Fourth term = –2 + d = –2 + (–3) = –5
Hence, four first terms of the given A .P. are 4, 1, -2, -5.
We have
a17 = a + 16d
and a10 = a + 9d
According to the given question,
a17 – a10 = 7
⇒ (a + 16d) – (a + 9d) = 7
⇒ a + 16d – a – 9d = 7
⇒ 7d – 7
⇒ d = 1
Hence, common difference is 1
Let the common difference of both the
A.P.’s = d
and First term of Ist A.P. = a
also first term of 2nd A .P. = b
Then, 200th term of 1st A .P. = a + 99d
and 100th term of IInd A .P. = b + 99d
Difference between their 100th term = 100
(given)
⇒ (a + 99d) – (b + 99d) = 100
⇒ a – b = 100 ...(i)
Now, a1000 of Ist A.P. = a + 999d
and a1000 of Ilnd A .P. = b + 999d
Hence, difference between their 1000th terms
= (a + 999d) (b + 999d) = a – b
= 100. [Using (i)]
For what value of k will k+9, 2k-1 and 2k+7 are the consecutive terms of an A.P?
If k+9, 2k-1 and 2k+7 are the consecutive terms of A.P, then the common difference will be the same.
∴ (2k – 1) – (k + 9) = (2k + 7) – (2k – 1)
∴ k – 10 = 8
∴ k = 18
The 4th term of an A.P. is zero. Prove that the 25th term of the A.P. is three times its 11th term.
We have given that
4th term of an A.P.= a4 = 0
∴ a + (4 – 1)d = 0
∴ a + 3d = 0
∴ a = –3d ….(1)
25th term of an A.P. = a25
= a + (25 – 1)d
= –3d + 24d ….[From the equation (1)]
= 21d
3 times 11th term of an A.P. = 3a11
= 3[a + (11 – 1)d]
= 3[a + 10d]
= 3[–3d + 10d]
= 3 × 7d
= 21d
∴ a25 = 3a11
i.e., the 25th term of the A.P. is three times its 11th term.
If the ratio of the sum of first n terms of two A.P’s is (7n +1): (4n + 27), find the ratio of their mth terms.
Let a1, a2 be the first terms and d1 , d2 the common differences of the two given A.P's.
Then, we have Sn =
The houses in a row numbered consecutively from 1 to 49. Show that there exists a value of X such that sum of numbers of houses preceding the house numbered X is equal to the sum of the numbers of houses following X.
Let there be a value of x such that the sum of the numbers of the houses preceding the house numbered x is equal to the sum of the numbers of the houses following it.
That is , 1+2+3+......+(x-1) =(x-1)+(x+2)+.....+49
therefore,
1+2+3+.....+(x-1)
=[1+2+.....+x+(x+1)+.....+49]-(1+2+3+....+x)
Since x is not a fraction, the value of x satisfying the given condition exists and is equal to 35.
In an AP, if S5 + S7 = 167 and S10 = 235, then find the AP, Where Sn denotes the sum of its first n terms.
Let a and d be the first term and the common difference of the AP, respectively
The 14th term of an AP is twice its 8th term. If its 6th terms is -8, then find the sum of its first 20 terms.
Let a and d be the first term and the common difference of the AP, respectively.
∴ nth term of the AP, an = a + (n-1)d
So,
a14 = a+ (14-1)d = a + 13d
a8 = a + (8 - 1)d = a + 7d
a6 = a+ (6 - 1)d = a + 5d
According to the question,
a14 = 2a8
⇒ a + 13d = 2 (a + 7d)
⇒ a + d = 0 .... (i)
Also,
a6 = a + 5d = - 8 ... (ii)
solving (i) and (ii), we get
a = 2 and d = -2
∴ S20 = 20/2 [2 x 2 + (20 - 1)(-2)]
= - 340
Hence, the sum of the first 20 terms is -340.
Find the 60th term of the AP 8, 10,12, ..., if it has a total of 60 terms and hence find the sum of its last 10 terms.
The given AP is 8, 10, 12, ....
So,
First term =a = 8
Common difference = d = 10-8 =2
We know that nth term of an AP, an = a + (n - 1)
60th term of the given AP = a60 = 8 +( 60-1) x 2 = 8 + 59 x 2 = 8 + 118 = 126
Therefore, the 60th term of the given AP is 126
It is given that the AP has a total of 60 terms. So, in order to find sum of last n terms. we take
First term, A = 126
Common difference, D = -2
Now,
Find how many integers between 200 and 500 are divisible by 8.
The first term between 200 and 500 divisible by 8 is 208, and the last term is 496.
So, first term (a) = 208
Common difference (d) = 8
an=a+(n−1)d=496
⇒208+(n−1)8=496
⇒(n−1)8=288
⇒n−1=36⇒n=37
Hence, there are 37 integers between 200 and 500 which are divisible by 8.
If the mth term of an A. P. is and nth term is
then show that its (mn)th term is 1.
Let x and d be the first term and common difference respectively of the AP, respectively.
Then,
The ratio of the sums of the first m and first n terms of an A. P. is m2: n2. Show that the ratio of its mth and nth terms is (2m−1):(2n−1).
Let Sm and Sn be the sum of the first m and first n terms of the A.P. respectively. Let, a be the first terms and d be a common difference.
⇒[2a+(m−1)d]
n =[2a(n−1)d]m
⇒2an+mnd−nd=2am+mnd−md
⇒md−nd=2am−2an
⇒(m−n)d=2a(m−n)
⇒d=2a
Now, the ratio of its mth and nth terms is
Thus, the ratio of its mth and nth terms is 2m – 1 : 2n – 1.
In an AP, if the common difference (d) = –4, and the seventh term (a7) is 4, then find the first term.
a7 = 4
a + 6d = 4
as an = a + (n-1) d
but d = -4
a + (-24) = 4
a = 4 + 24 = 28
therefore first term a = 28
Find the sum of first 8 multiples of 3.
First 8 multiples of 3 are
3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24
The above sequence is an A.P.
a = 3, d = 3 and last term l = 24
The sum of four consecutive numbers in an AP is 32 and the ratio of the product of the first and the last term to the product of two middle terms is 7 : 15. Find the numbers.
Let the numbers be (a -3d),(a-d), (a+d) and (a+3d)
∴ (a-3d) + (a-d) +(a+ d) + (a +3d) = 32
⇒ 4a = 32
a = 8
If d =2 numbers are : 2, 6,10, 14
If d = -2 numers are 14,10,16,2
How many three-digit natural numbers are divisible by 7?
Three digit numbers divisible by 7 are
105, 112, 119, .......994
This is an AP with first term (a) =105 and comman difference (d)= 7
Find the number of terms of the AP -12, -9, -6,... 12. If 1 is added toeach term of this AP, then find the sum of all terms of the AP thusobtained.
Given A.P., is -12, -9, -6, ......,21
first term, a= -12
comman difference, d=3
Find the number of natural numbers between 101 and 999 which are divisible by both 2 and 5.
Number which are divisible by both 2 and 5 are the number which are divisible by 10.
Thus we need to find the number of natural numbers between 101 and 999 which are divisible by 10.
The first number between 101 and 999 which is divisible by 10 is 110.
And the last number between 101 and 999 which is divisible by 10 is 990.
Using the formula for Arithmetic progression where first term (a) = 110, and last term (Tn) = 990 and difference (d) =10.
Tn = a+(n-1) x d
990 = 110+(n-1) x 10
880 = (n-1) x 10
88 = n-1
n = 89
Hence there are 89 natural numbers between 101 and 999 which are divisible by both 2 and 5.
The sum of the 2nd and the 7th terms of an AP is 30. If its 15th term is 1 less than twice its 8th term, find the AP.
The sum of the 2nd and the 7th terms of an AP is 30
In a school, students decided to plant trees in and around the school to reduce air pollution. It was decided that the number of trees, that each section of each class will plant, will be double of the class in which they are studying. If there are 1to 12 classes in the school and each class has two sections, find how many trees were planted by the students. Which value is shown in this question?
Class 1 plant trees = 2 x class 1 x 2 section
= 2 x 1 x 2 = 4 x class
= 4 x 1 = 4 trees
class 2 plant trees = 4 x class
= 4 x 2 = 8 trees
a = 4
d = 8
n = 12
What is the common difference of an A.P. in which a21- a7= 84?
Let a be the first term and d be the common difference of the given A.P.
For what value of n, are the nth terms of two A.Ps. 63, 65, 67,…. and 3, 10, 17,….. equal?
For A.P. 63, 65, 67,........, we have
First term = 63 and common difference = 65-63 = 2
Hence, nth term = an = 63 + (n-1) 2
For A.P. 3, 10, 17,........, we have
First term = 3 and common difference = 10-3 = 7
Hence, ntn term = an = 3 + (n-1) 7
How many terms of an A.P. 9, 17, 25, …. must be taken to give a sum of 636?
Let there be n terms of this A.P.
For this A.P., a = 9
d = a2 - a1 = 17 - 9 = 8
Since number of terms can neither be negative nor fractional,
we have n = 12.
If the ratio of the sum of the first n terms of two A.Ps is (7n + 1) : (4n + 27), then find the ratio of their 9th terms.
Let a1, a2 be the first terms and d1, d2 the common difference of the two given A.P.'s
Then, sum of their n terms is given by
It is given that,
In order to find the ratio of the mth terms of the two given A,P.'s,
We replace n by [ 2m-1] in equation (i)
Thus, the ratio of their 9th terms is 24:19.
Find the sum of all three digit natural numbers, which are multiples of 7.
First three-digit number that is divisible by 7 = 105
Next number = 105 + 7 = 112
Therefore the series is 105, 112, 119,........
The maximun possible three digit number is 999.
When we divide by 7, the remainder will be 5.
Clearly, 999 - 5 = 994 is the maximum possible three-digit number divisible by 7.
The series is as follows:
105, 112, 119,.........994.
Here a = 105, and d = 7
Let 994 be the nth term of this A.P.
an = a + ( n-1 ) d
994 = 105 + ( n-1 ) x 7
( n-1 ) x 7 = 889
( n-1 ) = 127
n = 128
So, there are 128 terms in the A.P.
The 16th term of an AP is 1 more than twice its 8th term. If the 12th term of the AP is 47, then find its nth term.
Let a and d respectively be the first term and the common difference of the A.P.
we know that the nth term of an AP is given by an = a + (n-1) d
According to the given information,
a16 = 1 + 2a8
a + (1 6- 1) d = 1 + 2[a + (8 - 1) d]
Also, it is given that, a12 = 47
Adding (1) and (2), we have:
12d = 48
From (1),
-a + 4 = 1
Hence, an = a + (n - 1) d
= 3 + (n - 1) (4)
= 3 + 4n - 4
= 4n - 1
Hence, the nth term of the AP is 4n - 1.
Sum of the first 20 terms of an AP is -240, and its first term is 7. Find its 24th term.
Given: S20 = -240 and a = 7
Consider, S20 = -240
Now, a24 = a + 23d
= 7 + 23 x (-2)
= -39
Hence, a24 = -39
Sponsor Area
Sponsor Area